Sağlık İl Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Balıkesir’deki Koronavirüsü vakalarıyla ilgili Ümit Ulus’a özel açıklamalarda bulundu. Balıkesir’deki vaka sayılarının kırmızı alarmı gerektirecek bir durum olmadığını kaydeden Yavuzyılmaz, yoğun bakımda yatak sıkıntısı yaşamadıklarını belirtti.

Yavuzyılmaz ayrıca hastalığı ayakta geçiren hastaların izolasyonu ve tedavisinin evde sağlandığını söyledi 


Sağlık İl Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Balıkesir’deki Koronavirüsü vaka sayısının ülke genelindeki ortalamayla aynı seviyede olduğunu, kırmızı alarmı gerektirecek bir durumun bulunmadığını belirtti. Balıkesir’deki hastanelerin yoğun servis bölümünde boş yatak olmadığı yönünde söylemlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Yavuzyılmaz, “Yoğun bakımda yatak sıkıntısı çekmiyoruz. Vakalarımız var ancak bu kırmızı alarmı gerektirecek bir durumda değil. Tabi ki bu durumda rehaveti neden olmasın. İnsanlarımız bu süreçte düğün- sünnet, cemiyet, toplantı, asker uğurlaması gibi topluluk içerisinden uzak dursunlar. Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Bu etkinliklere katılmamakta ve toplu ortamlardan uzak durmakta fayda var. Bunun yanı sıra yoğun bakımda yatak sıkıntısı yaşadığımız için il dışına gönderdiğimiz hasta yok” dedi. 


HASTALIĞI AYAKTA GEÇİRENLER EVE GÖNDERİLİYOR


Koronavirüsü vakalarının tedavi sürecinde durumu ağır olmayan, hastalığı ayakta geçiren kişilerin tedavisinin evlerinde yapıldığını dile getiren Yavuzyılmaz, “Covid19 testi pozitif çıkan ancak hastalığı ayakta hafif şekilde geçiren vakaları ilaçlarını vererek tedavisini evde yapıyoruz.  Önceden bu tarz vakalarda dışarıda insanlarla temas etmesin diye hastanelerde tutuluyordu.  Şimdi jandarma-polis- sağlık personelinin denetimiyle bu vakalar evde kendilerini izolasyona çekiyor. Akciğer ve solunum yollarında sıkıntılı olanları zaten hastanede tedavi ediyoruz. Başta da dediğim gibi yoğun bakım ünitelerimizde yatak sıkıntımız yok. Gerekli tedaviyi yoğun bakım ünitelerinde yapıyoruz. Vatandaşlarımızdan ricamız bu sinsi hastalığa karşı maske-mesafe ve hijyen kuralları doğrultusunda tedbirli olmalarıdır. Rehavete kapılmamaları ve zorunlu olmadığı müddetçe kalabalık ortamlardan uzak kalmalarıdır” dedi.