Bugünkü Haberler
Ekspres Gazetesi

KIVIRMA TRUMP

Çarli Chaplin’den sonra dünyanın yeni şovmeni olma yolunda bir başlangıç yapan Trump kendini aşarak medya maymunluğu yolunda hızla ilerliyor. Dünya basınını meşgul etmekten ayrı bir haz alıp, birbiriyle çelişen açıklamalar ile hergün baş köşede yerini alıyor. Bir Amerikan gazetesi bir araştırma yapmış. Trump göreve başladığı günden beri yaptığı bütün açıklamaları incelemiş. Bu açıklamaların doğru olup olmadığını, devam eden günleri de inceleyerek tespit etmiş. Netice olarak yedi bin altı yüz yalanını ortaya koymuş. Yaklaşık iki yıldır görev de olan Başkan ortalaması ele alındığın da günlük olarak on tane yalan söylemiş. Böyle kaypak bir mizaca sahip insanın söylediği sözlere itibar ederek politika geliştirmek elbette ki mümkün görünmüyor.
Sebebini halkımızın pek bilmediği Suriye iç kargaşasına bir şekilde dahil olduk. Suriye Devlet Başkanı Esat, bir gecede neden Eset oldu. Hiç anlayamadık ama vardır bir bildikleri diye siyasi idarenin kararlarına onay vermesek de tepki de vermedik. Sonuç olarak dört milyon civarı nur topu gibi göçmen bir nüfusa sahip olduk. Türkiye’nin başından beri istediği Tampon bölge konusunu bir türlü ABD yönetimlerine kabul ettiremedik. Ülkenin dörtbir yanına dağılan bu vatandaşlar ile kâh iyi geçindik, kâh maraza çıkardık. Malûm olan gercek ise bu göçmenlerin Türkiye sınırları içinde istenmediği. Anlayamadığım nokta şurası. Biz neden tampon bölge garantisi almadan bu işe bulaşık?
Bize bu garantiyi vermediler çünkü Israil devletinin güvenliği ve yeni Ipek yolu güzergahı üzerindeki hesap, bu garantiyi vermeye engel oldu. Türkiye bu oyunu geç de olsa farketti müdahale kararı aldı. Trump, güya bize iyilik ediyormuş gibi yapıp bölgeden çekilme kararını açıkladı. Yeni bir oyunu sahneye koyuyordu aslında. Iki aşamalı bir plan var gibi. Birincisi, müdahale edersek dünyadaki yandaş medyayı harekete geçirerek, Türk ordusunu Kürt kıyımı yapmak ve işgalci olarak göstermek. Aynı Saddam ve Kaddafi’ye yaptığı gibi Türk siyasi iradesini suçlu göstermek. Planın ikinci kısmı ise “Türkler, kürtleri katlediyor” yaygarası ile Türkiye sınırlar içinde yaşayan kürt vatandaşları tahrik edip bir kargaşa yaratmak. Israil’in güvenliği için bir adım daha atıp, kendi güdümleri altında yeni bir devlet kurmak. Saddam Hüseyin bir türlü anlatamadı dünyaya kendisinde kimyasal silah olmadığını. Sonuç ortada. Biz ise dört koldan hedefimizin Kürt nüfus olmadığını anlatmaya gayret ediyoruz. Inşallah başarılı olur ve gerçek hedefin terör yuvaları olduğu anlaşılır.
CHP’li vekilin biri Suriye’de ABD ile müşterek haraket edilmesini söylüyor. Müşterek hareket etmeye gayret göstererek geldiğimiz yer belli. Artık kendi göbeğimizi, kendimiz kesmemiz gereken noktadayız. Bu konuda ABD ile işbirliği yapmak kaybetmek demektir ve bu tezi savunan kim olursa olsun şüphe ile bakarım. Tarih var olduğu günden beri büyük devletler, el altından muhalefetteki kişileri desteklemiştir. Sebebi basit. Yedekte oyuncu tutar gibi onları ihtiyaç olduğu zamanda kullanmak niyeti ile hareket ederler. Muhalefet liderlerinin böyle bir “Havuç ” peşinden gitme ihtimali olacağını düşünmek istemiyorum.
Sayın Devlet Bahçeli’yi eleştiren eş, dosta yıllardır söylediğim bir şey var. “Ben bilmiyorum ama vardır bir bildiği” diye cevap verdim. Bugün geldiğimiz noktada, ne bildiğini artık aklı selim düşünce sahibi herkes biliyor. “Sarı giyen çıplak kalmayı göze alsın” dedi ve ciddi bir uyarı yaptı. Bu sözü ile içeride, sadece ABD çıkarına hizmet edecek bir kargaşaya karşı tavır aldı.
Trump bizi ekonomik olarak zarar vermekle tehdit ediyor. Kendisi iyi biliyor ki bunu yapabilir ama bilmediği şey ise bizim bu gibi sorunlara şerbetli olduğumuz ve dayanma kabiliyetimizin yüksek olduğu. Eğer ekonomik sorunlar ile karşı karşıya kalırsak, bunun bir işe yaramayacağını Trump öğrenecek.
Burada siyasi iktidara düşen görev ise kucaklayıcı davranmaktır. Bazı hassasiyetleri kaşımamaktır. Devlet hizmetine yeterince Kavakçı geldi. Artık liyakat sahibi diğer kişileri de görme zamanı.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa