Koronavirüsü nedeniyle alınan tedbirler ve sokakların boş olması en çok esnafı vurdu. Birçok işletmenin işlerinde düşüş yaşanırken kira, personel, banka kredileri ve faturalar gibi giderler esnafı kara kara düşündürüyor.

Koronavirüs’ün Türkiye’de yayılmaya başlamasıyla birlikte alınan tedbirler ve sokakların boş olması esnafın işlerine olumsuz yansıdı. Virüs salgınından korunmak için insanların evlerinden çıkmaması çarşıdaki hareketliliği bitirirken açık olan işletmelerinde işlerinin düşmesine neden oldu. Kira, personel gideri, kredi kartı, fatura ve diğer borçları nasıl ödeyeceklerini düşünen esnaf, “Bizi virüs değil işlerimizin düşmesi vurdu” şeklinde tepkilerini dile getirdi. Yeni Çarşı’da uzun süredir esnaflık yapan Saatçi İsmail Kökçü, sabah açtığı dükkanında öğleye siftah yapamadığını belirtti. Kökçü, “Ben yıllardır burada esnaflık yapıyorum. Bu zamana kadar hiç siftah yapmadan dükkanımı kapadığım olmamıştı. Bugün öğle vakti oldu ve içeriye giren bir müşteri olmadı. Koronavirüsü salgını nedeniyle insanlar dışarıya çıkmaya korkar oldu. Bu da bizim işlerimize yansıdı. Herhangi düzenli bir aylığım yok. Burada ne kazanırsam ödemelerimi gerçekleştiriyor ve yaşamımı sürdürüyorum. Ancak bir haftadır işlerimiz çok kötü gidiyor. Şu anda kira, kredi kartları, faturalar, banka ödemeleri ve senetlerimi nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum. Devletimizin bu zamana kadar virüsün yayılmaması adına aldığı tedbirleri ve çalışmaları olumlu buluyorum. Ancak bizim gibi küçük esnafında ayakta kalması adına bazı çalışmalar yapmasını bekliyorum” dedi.

 

ZOR DURUMDAYIZ

Milli Kuvvetler Caddesi’nde faaliyet gösteren ayakkabı satıcı Abdülkadir Karaağaç ise Koronavirüsü’nün Türkiye’de görülmeye başlamasıyla birlikte işlerinde düştüğünü belirtti. Ayakkabı üreticilerinin işçilerine virüs salgınından dolayı işçilerine izin verdiğini İstanbul ve İzmir gibi şehirlerde üretimin durduğunu kaydeden Karaağaç, “ Ayakkabı üretimi durma aşamasına geldi. Şu anda piyasada ayakkabı yok. Dükkânımıza getirmeye ayakkabı bulamıyoruz. Bundan dolayı ayakkabı fiyatları arttı. Bunun yanı sıra insanlar dışarı çıkmıyor. İşlerimizde bir düşüş yaşandı. Bu durumda devletimizin esnafa kolaylık sağlamasını bekliyoruz. Her geçen gün insan yoğunluğu azalıyor. Virüs geçesiye kadar sokakların böyle olması bizi zora sokacak. Biz her zaman devletimizin yanındayız ve aldığı kararlara saygı duyuyoruz. Vergi borçlarında bir kolaylık sağlanabilir ya da sıfır faizli kredi verilerek esnafa can suyu verilebilir.