Koronavirüsü vakalarında yaşanan patlama sonrasında koruyucu tedbirlere sarılan vatandaşlar bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla aktarlara akın ediyor. Arı sütü, propolis, keçiboynuzu pekmezi en çok satılan ürünlerin başında geliyor.

Koronavirüsü vakalarında yaşanan yükseliş sonrasında hastalığa yakalananların ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek isteyenlerin tercihi doğal ürünler oldu. Koronavirüsü’ne yakalanıp 14 günlük karantina döneminde hastalığı hafif geçirmek isteyenlerin ve virüsten korunmak isteyenler bağışıklık sistemini güçlendirmek için keçiboynuzu pekmezi, propolis ve arı sütü gibi doğal ürünlere rağbet gösteriyor. Koronavirüsü vakası görüldüğü günden bu yana bağışıklığı güçlendiren ürünlerin talebinde artış yaşandığını dile getiren Baharatçı Kemal Güney, “Koronavirüsü vakası ortaya çıktığı günden bu yana uzmanlar kişisel hijyene önem verilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yönelik sık sık uyarılar yaptı.  Koronavirüsü’nün insanlara bulaşmaması adına kişisel temizlik karantina kurallarının yanı sıra bağışıklık sisteminin de güçlü olması gerekiyor. Bu kapsamda vatandaşlarımız bağışıklık sistemini virüslere karşı dirençli hale getiren başta keçiboynuzu pekmezi olmak üzere propolis ve arı sütü gibi ürünlere talep göstermeye başladı” dedi.  

 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Doğal ürünlerin başta üst solunum yolu, kalp-damar hastalıkları gibi Koronavirüsün etkilediği bölgelere olumlu katkılarının olduğunu ifade eden Kemal Güney, “ Bu ürünler Koronavirüsü’nün tedavi etmiyor ancak düzenli olarak kullanıldığında bağışıklık sistemi güçlü hale getiriyor. Antioksidan özelliklerinden dolayı doğal bir antibiyotik özelliği olan keçiboynuzu, kalp ve damar sağlığına faydalıdır. Kanı temizler ve damar tıkanıklıklarının giderilmesine yardımcı olur.  Astım atakları ve bronşit hastalıklarına iyi gelen keçiboynuzu balgam söktürücüdür ve şiddetli öksürüklere karşı çok etkilidir.  Keçiboynuzu pekmezi, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu özelliği sayesinde soğuk algınlığına karşı vücudu korur. Karaciğer, akciğer ve bağırsakları temizler. Vücuttan serbest radikallerin atılmasına yardımcı olur. Keçiboynuzu kan şekerini düzenleyerek kötü kolesterolü azaltır ve bu özelliğinden dolayı şeker hastalığına karşı önemli bir antioksidan görevi görür.  Propolis, antibakteriyel, antifungal, antiviral, antitripanosomal, lokalanestetik, antienflamatuar, antioksidan, hepatoprotektif ve antitümoral gibi birçok özelliğe sahiptir.  Bağışıklık güçlendiricidir. Ayrıca arı sütü de bağışıklık sistemini güçlü tutmasının yanı sıra birçok faydası bulunmaktadır” dedi,