15 Eylül Dünya Temizlik Günü nedeniyle basına da yansıyan çeşitli etkinlikler yapıldı. Çeşitli toplum kuruluşları plajlarda, piknik yerlerinde çöp topladılar. Toplanan çöplerin tamamına yakını plastik. Plastik atıklar o kadar yaygın ki; insanın ayak bastığı her yerde var.

Nasıl olmasın ki;

Dünya petrol üretiminin % 8’i plastik üretiminde kullanılıyor. 10 sene önce yaklaşık 300 milyar adet olan plastik şişe üretimi, 2021 yılında 580 milyar adede çıkacakmış. Dünyada, dakikada 1 milyon plastik şişe tüketiliyormuş. Bu tüketim her geçen gün artıyor.

Üretimin ve tüketimin bu kadar hızla artması atıkların da artmasına sebep oluyor haliyle. Bilinçsizce doğaya bırakılan atıklar o kadar yaygın ki; gittiğiniz en ücra ormanlarda da, en uzak denizlerde de rastlamak mümkün. Öyle ki; Victor Vescovo adlı araştırmacı 11 bin metre derinliğindeki Mariana Çukuru’na indirdiği denizaltı ile yaptığı gözlemlerde plastik atıklara rastlamış.

Bu da gösteriyor ki; pek yakında plastiğe basmadan yürümek imkansız olacak. Denizlerde ise 2050 yılında plastik atık ağırlığının, balıkların toplam ağırlığını geçeceği hesaplanıyor. Durum bu kadar vahim anlayacağınız.

Hal böyle iken yapmamız gereken bu konudaki bilinç düzeyimizi arttırmak olmalıdır. Özellikle geri dönüşüm konusu önemli. Üretilen plastiğin sadece %9’u geri dönüştürülebiliyor. Bir başka deyişle %91’i doğada kalıyor. Bütün bu kara tabloda bizi ümitlendiren tek şey son zamanlarda birçok kurum ve kuruluşun bilinçlendirme çalışmaları.

Yapılan çalışmalarla hem bilinçli kullanım, hem de geri dönüşümde ilerleme sağlanmalı. Eğer bu gidişe dur demezsek, daha 2100 yılına bile gelmeden denizlerimizin plastikler yüzünden ölmekte olduğuna şahit olacağız. Eğer denizler ölürse, insanlar da onlarla birlikte ölür. Bunun alternatifi ise yok…

Sağlıcakla kalın.