Türkiye’de Koronavirüsü risk haritasında çok yüksek iller kategorisinde yer alan Balıkesir’de, aşılamanın başladığı tarihten bu yana 445 bin 724 kişiye aşı yapıldı. Riskin bir an önce ortadan kalkması adına aşıların hızlı bir şekilde tamamlanması gerektiğini belirten Sağlık İl Müdürü Dr. Serkan Kadir Keskin, hastanelerin yoğun bakım servislerinde de yer sıkıntısının bulunmadığını söyledi.

Sağlık İl Müdürü Dr. Serkan Kadir Keskin, Koronavirüsü salgını vakalarının önüne geçilmesi adına vatandaşların aşılamaları hızlı bir şekilde yaptırması gerektiğini belirtti. Balıkesir’deki vakaların seyri ve hastanelerdeki yoğun bakım durumlarıyla ilgili bilgi veren Müdür Keskin, “Balıkesir, geçen haftaya kadar vaka sayılarında ilk beşte yer alıyordu. Geçtiğimiz hafta bazı illerde vaka sayılarında yaşanan patlamayla vaka sayıları artış gösterse de dokuzuncu sıraya geriledik. Şu anda bazı illerde yaşanan vaka sayılarındaki patlamaya Balıkesir 2-3 hafta önce girmişti. Beklentimizde bu yoğun vaka eğrisinden de diğer illere göre birkaç hafta önce çıkmak. Şehir olarak vaka sayılarında ne kadar düşüş yaşasak ta ülkenin son durumu da çok önemli” dedi.

“YOĞUN BAKIMLAR YER SORUNUMUZ YOK”

Balıkesir’de hastanelerin yoğun bakım servislerinde yer sorunu olmadığını, hastalara gerekli sağlık hizmetini verdiklerini kaydeden Sağlık İl Müdürü Dr. Serkan Kadir Keskin, “ Vaka sayıları mutasyonlu virüs nedeniyle artış gösterdi. Bu artıştan dolayı yoğun bakım ünitelerindeki hasta sayımızda arttı. Ancak yoğun bakım ünitelerimizde yer sorunu yok. Tüm hastalarımıza gerekli sağlık hizmetini veriyoruz” dedi. 

“HIZLI ŞEKİLDE AŞILAMALARI TAMAMLAMALIYIZ”

Vaka sayılarının önüne geçilmesi adına öncelik sırası gelen vatandaşların bir an önce aşılarını yaptırması gerektiğini vurgulayan Müdür Keskin, “Koronavirüsü salgını vakalarından korunmak için aşılamaların bir an önce hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor. Aşılar, vücuttaki antikor oranını artıyor ve virüse karşı savunmayı güçlendiriyor. Şu anda 60 yaş vatandaşlarımızın aşılamaları yapılıyor. Hızlı bir şekilde aşılamaları yaparsak toplum bağışıklığı da üst seviyeye çıkacak. O zaman hastalığa yakalanma oranında düşüş yaşanacak.  Aşı.gov.tr verilerine baktığımızda Balıkesir’de şu anda 445 bin 724 bin kişiye aşı yapıldı.  Birçok büyükşehirden daha fazla aşılama yaptık.  Sinovac aşısını hastanelerde ve aile hekimliklerinde, Biontech aşısı saklama koşullarından dolayı sadece hastanelerde  yapılıyor”dedi.