Millet İttifakı’nın Edremit’teki belgesel kriziyle iyice gün yüzüne çıkan uyumsuzluklarına CHP’li Ahmet Akın’ın adaylığı konusu da eklendi. CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın “Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Ahmet Akın’dır” sözlerini değerlendiren İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Metin Özpınar, “Daha seçimlere üç yıl varken, genel merkezler tarafından bir görüş bildirilmeden ittifakın adayı sanki Ahmet Akın’mış gibi lanse edilmesi İYİ Partilileri gerçekten yaralamış ve üzmüştür” dedi.

Millet İttifakı ortaklarında karşılıklı salvolar devam ediyor. Balıkesir’de kurulduğu günden bu yana zaman zaman sert kavgalara varan sorunlar yaşayan Millet İttifakı’nın ortakları CHP ve İYİ Parti’deki uyumsuzluk Ahmet Akın ve Edremit’teki belgesel kriziyle iyice ayyuka çıktı. CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın yerel seçimlere üç yıl kala “Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Ahmet Akın’dır” açıklamasıyla İYİ Parti kanadında başlayan rahatsızlığın CHP’li Edremit Belediyesi’nin organize ettiği gecede 31 Mart yerel seçim zaferiyle ilgili belgeselde İYİ Partililere yer verilmemesi tuzu biberi olmuştu.

2019’DA YAŞANANLARI HATIRLATTI

Edremit’teki belgesel krizinin yankıları devam ederken bu kez İYİ Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Metin Özpınar, CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın “Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın’dır” sözlerine karşılık verdi. CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın “Büyükşehir Adayımız Ahmet Akın’dır” sözlerine değerlendiren Özpınar, “ Ahmet Akın bizim adayımız değildir” dedi. 2019 yılındaki yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkan Adayı belirlenirken yaşanan sıkıntılara işaret eden Özpınar, “ 2019 yılında yerel seçimler öncesinde CHP ve İYİ Parti Genel Merkezleri tarafından ittifakı kararı alındı. Bu ittifak kararı alındığında ülkemizdeki bazı illerin ya İYİ Parti ya da CHP’den olmak üzere tek adayla seçime girmesi kararı alındı. Bu karar alındığında komisyonlar kurulması kararlaştırıldı. Balıkesir’de bu illerden bir tanesiydi. Her nedense Balıkesir daha CHP ya da İYİ Parti’ye bırakılmadan Milletvekili Ahmet Akın adaylığını açıkladı. Gelişen süreçlerin sonunda Balıkesir İYİ Parti adayına bırakılınca CHP tabanında bir infial oluştu. Bu infial birkaç ay seçim sürecinde devam etti” dedi.

“İYİ PARTİ’NİN DE 2024 ADAYLARI VAR”

Yerel seçimlere üç yıl kala CHP kanadından gelen Ahmet Akın çıkışına anlam veremediklerini ifade eden İYİ Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi ve Grup Sözcüsü Metin Özpınar, “ Daha seçimlere üç yıl varken, genel merkezler tarafından bir görüş bildirilmeden ittifakın adayı sanki Ahmet Akın’mış gibi lanse edilmesi İYİ Partilileri gerçekten yaralamış ve üzmüştür. Biz 2024 yılında İYİ Parti’den seçimi alacak şekilde adaylarımız vardır ve çalışmalarımızı yapıyoruz. Üç yıl varken bu adayı diretmek vatandaşları bölecektir.

“İNŞALLAH BU HATADAN DÖNERLER”

Serkan Sarı’nın yapmış olduğu bu açıklamanın yersiz olduğunu düşünüyoruz. İnşallah bu hatadan dönerler. Genel merkezler tarafından da buranın İYİ Parti’ye ya da CHP’ye verildiğine yönelik bir bilgi yok. Belki önümüzdeki yıl ittifakla değil herkes kendi siyasi partisiyle seçime girecek. Onların gönlünde Ahmet Akın yatabilir, bizim de gönlümüzde adaylar var” dedi.