İl Sağlık Müdürü Dr. Serkan Kadir Keskin, Koronavirüs vakalarının gidişatı ve aşılamada son durumla ilgili SEMBOL Medya’nın sorularını yanıtladı. Son haftalarda vaka sayılarının kontrol altına alındığını, okulların açılmasına karşın korkutan bir artışın olmadığını dile getiren Keskin, aşılamanın da başta genç jenerasyon olmak üzere tüm hızıyla devam ettiğini vurguladı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Serkan Kadir Keskin,  Koronavirüsü vakalarının son durumu ve aşılamayla ilgili bilgi verdi.  Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı vaka sayılarında Balıkesir’in son dönemlerde iyi seviyelerde olduğuna dikkat çeken Keskin, okulların açılmasına rağmen vaka sayılarında korkutucu bir artış yaşanmadığını belirtti. Havaların soğumasıyla birlikte kapalı ortamlara geçilmeye başlanacağına ve bunun da riski arttıracağını ifade eden Keskin, bu sürece girilmeden önce aşısını yaptırmayan vatandaşların aşılarını tamamlaması gerektiğini söyledi. 

İYİ SEVİYEDEYİZ

Koronavirüs vakalarında son durumla ilgili bilgi veren İl Sağlık Müdürü Dr. Serkan Kadir Keskin, “Yaz aylarının başında vaka sayıları bir ara yüz binde 20’li rakamlara kadar düşmüştü. Sonrasında kurban bayramı tatili nedeniyle ilimizin turizm beldelerine yoğun turist akını sonrasında vaka sayıları yeniden tırmanışa geçmişti. Bayram tatilinin ardından gelen turizm sezonunda bu yoğunluğun devam etmesiyle vaka sayıları yukarıya doğru ivme kazanmıştı. Yaz döneminde nüfusumuz 3, 3.5 milyon civarındaydı. Ancak sonrasında aşılama seferberliğiyle bu yükseliş durmuş ve vaka sayıları azalmaya doğru geçmiştir.  2021-2022 Eğitim- Öğretim yılı başlayalı iki hafta geçmesine rağmen kayda değer bir vaka artışının olmaması sevindirici bir durum. Türkiye’de en az vaka sayısının görüldüğü illerin başında geliyoruz. Bu başarımızın sırrı hem aşılamada oranındaki başarımız hem de kurallara azami şekilde riayet etmemiz. İnşallah bu özverili çalışmaları devam ettirip vaka sayıları bu seviyelerin altına indireceğiz” dedi.

“YAKINDA KAPALI ORTAMLARA GİRECEĞİZ”

Yaz sezonunun geride kalmaya ve havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kapalı ortamlara girileceğine dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Serkan Kadir Keskin, salgın riskinin artacağı bu süreçte toplumun dikkatli davranması, özellikle aşılama ve maske-mesafe- hijyen kurallarına uygulaması gerektiğini kaydetti.  Keskin, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Havalar soğumaya başlamasıyla birlikte kapalı ortamlarda girilmeye başlanacak. Kapalı ortam demekte salgın riskinin artması demektir. Bir daha sokağa çıkma yasaklarının ve kısıtlamalarının olmaması, eğitimin aksamaması ve esnafın dükkânlarını kapatmaması için kurallara uymamız gerekiyor. Öncelikle aşısını olmamış vatandaşlarımız bir an önce aşılarını olmalı. Aşısını olan vatandaşlarımız da maske-mesafe ve hijyen kurallı çerçevesinde sosyal yaşamlarını sürdürmeleri gerekir.  Önümüzdeki günlerde üniversitelerde eğitime başlayacak. Onlar da bir buçuk yıldır okullarına gelemiyor, eğitimlerini göremiyordu. Bir daha böyle bir durumla karşılaşmamaları için gençlerimizin aşılarını bir an önce olmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

AŞILAMADA İYİ SEVİYEDEYİZ

Balıkesir’in aşılamada iyi seviyelerde olduğunu vurgulayan İl Sağlık Müdürü Dr. Serkan Kadir Keskin, “Aşılamada en başarılı illerin arasında yer alıyoruz.  İlimizdeki insanların duyarlılığı ve sağlık çalışanlarımızın özverisiyle iyi bir seviyeye geldik. Elimizden geldiğince aşılarını olmamış vatandaşlarımızın aşılarını yapmak için özverili bir çalışma ortaya koyuyoruz.