Tarım ve hayvancılığının her türünün yapıldığı Balıkesir, alternatif tarım ürünleriyle de ön plana çıkıyor

Balya İlçesi Ilıca Mahallesinde üretimi yapılan amaranth tarlasını ziyaret eden Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, üreticilerle bilgi alışverişinde bulunarak hasat yaptı.

Tıbbi ve Aromatik bir bitki olan amaranth, kolesterol ve kan şekerini düzenlemesinde, çölyak hastalarının tedavisinde, yüksek protein içeriğiyle hayvan yemi üretiminde ve kozmetik sektöründe kullanılmaktadır.

Bitkisel üretim konusunda geniş ürün yelpazesine sahip ilimizde üretimi yapılan ve şifa kaynağı olan amaranth, Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün girişimleriyle Bakanlığın  Çiftçi Kayıt Sistemi veri tabanına da eklenmesi sağlanmış ve ÇKS Sistemine kayıtlı olarak Balıkesir'de yetiştirilmeye başlanmıştır.

İl Müdürü Erkan Alkan; ürün deseninin çeşitlendirilmesi, katma değeri yüksek ürünlerin yetiştirilmesi ve aynı zamanda üreticilere alternatif gelir kaynağı sağlaması açısından amaranth üretiminin Balıkesir tarımına kazandırılmasının büyük önem arz ettiğinden bahsetti.

Yapılan programa İl Müdürü Erkan Alkan başta olmak üzere, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Haydar Ali Kuytul, Balya İlçe Müdürü İbrahim Göçer, teknik personeller ve üreticiler katıldı.