Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin, su faturalarında kademe değişiklikleri ve kırsalda uygulanmaya başlanan yeni sistemle ilgili bilgi verdi.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın “BASKİ suya yüzde 300 zam yaptı” sözlerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Mehmet Birol Şahin, su fiyatlarında bir değişiklik olmadığını sadece kademe miktarlarının iki ton azaltıldığını söyledi. Şahin, “ BASKİ Genel Kurulu’nda hiçbir biçimde bir “zam kararı” alınmamıştır. Alınan karar kademe miktarlarında 2’şer ton azaltmadır.  İlimizde 3 kademe uygulanmaktadır. 2. Kademe su fiyatı 1. Kademenin %50 fazlası, 3. Kademe 2. Kademenin %50 fazlasıdır. BASKİ Genel Kurulu Mayıs ayında aldığı karar gereğince ilçe merkezlerinde 1. kademe 0-15 ton, 2. Kademe 15-30 ton, 3. Kademe 30 ton üzeri şeklindeyken yeni kademeler “1. Kademe 0-12, 2. Kademe 13-25 ve 3. Kademe 26 ton ve üzeri “ olarak değiştirilmiştir. Kırsalda 1. kademe 15 tondur. Su fiyatında bir değişiklik yoktur. Dünya genelinde kabul edilen aylık su hakkı 12 tondur. Düzenleme buna göre yapılmıştır. BASKİ Genel Kurulu suyun daha tasarruflu, ekonomik, adaletli ve eşit kullanılması için bu kademe düzenlenmesi yapılmıştır. Gelişmiş ilçelerimizde uygulanan su bedeli 3.76 Ton/tl. dir. Bu fiyat baz alındığında Balıkesir 30 Büyükşehir arasında 16 sıradadır ki bu toplamda Türkiye ortalamasının altındadır. Bu itibarla suyun bedelinin pahalı olduğu söylenemez” dedi.

YAZIN SU TÜKETİMİ

ÜÇ KATINA ÇIKIYOR

Kırsalda uygulanan konut tipi su tüketimini tarım ve hayvancılık aboneliklerinin getirildiğini açıklayan AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Birol Şahin, “ 6360 Sayılı Yasa ile kırsal mahallelerde su birim fiyatı, İlçe Merkezinin dörtte biri (%25) oranında uygulandığından, abonelerimiz yaz aylarında temiz şebeke suyu ile kontrolsüz bir şekilde bahçe sulaması, hayvancılık ve turizm bölgelerinde havuz doldurma işlemi yapmaktadır.   Kırsal Mahallelerimizde su “Depo Sistemi” ile sağlanmaktadır. Kırsal mahallelerimizde aylık su tüketimi 1 milyon 200 bin-1 milyon 300 bin ton civarındadır. Ancak Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül, Ekim aylarında tüketin 2 hatta 3 katına çıkmaktadır. Kırsal Mahallelerimizde aylık 2. Milyon tona kadar su tüketiminde hiçbir biçimde susuzluk çekilmemektedir. Ancak aylık tüketim 3 milyon tona çıkınca kırsal mahallelerimizin birçoğunda “içme suyu sorunu” oluşmaktadır. Aslında bu durumda abonelerimiz, ilgili mahallenin depo kapasitesinden daha fazla su tüketimi yaparak, temiz olan konut kullanma suyunu tüketmektedir. Bu aşırı tüketim artışının sebebi aslen bahçe sulamasından kaynaklanmaktadır. Artışın kısmen hayvancılık için yapılan tüketimdir. Bunun sonucunda özellikle kırsal mahallelerde konut bazlı sadece içme ve kullanma suyu ihtiyacı olan abonelerimiz arasında adaletsiz ve eşit olmayan su dağılımı vatandaş nezdinde sorunlar meydana getirmektedir.  Bazı Kırsal mahallelerde 1 abonenin 1 aylık su tüketimi 150-200-300 tonları bulmakta iken aynı mahallede yaşayan diğer abonelerimiz bu aşırı ve adaletsiz su kullanımlarından dolayı mağduriyet yaşamaktadırlar” dedi.

BAHÇE V EAHIR ABONELİĞİNE

GEÇ FATURAYI DÜŞÜR

Kırsalda yeni tarife değişikleriyle su faturalarının yarı yarıya düşürülebileceğini dile getiren AK Parti Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin, “ BASKİ; kırsal mahallelerdeki abonelik yönetim sistemlerini doğru yönetmek adına; bahçesi olan vatandaşlarımızın “Bahçe aboneliği ”, hayvan işletmeciliği yapan vatandaşlarımızın “Ahır aboneliği”, kırsal mahallelerde yaşan abonelerimizin konutlarında kullanmak için “Konut aboneliği” imkanı verilmektedir. 1.Kademe su konut aboneliğinde 15 ton, Ahır Aboneliğinde 40 ton, Bahçe Aboneliğinde 15 tondur. Kırsalda yaşayan vatandaşlarımız sadece “Konut Abonesi” olarak “Bahçe ve Ahır” da su kullandığında 1. Kademe su fiyatından sadece 15 ton için faydalanmaktadır. Eğer bu üç aboneliği yaparak su kullanırsa 1.kademe aralığında toplamda 15 ton bahçe aboneliğinden, 40 ton ahır aboneliğinden ve 15 ton konut aboneliğinden olmak üzere toplamda 70 ton suyu 1.kademe su fiyatında ödeyecektir. Buna göre Kırsal Mahallede 70 ton su kullanan kişinin ödeyeceği fatura sadece Konut Abonesiyse 225.50tl. eğer Konut Aboneliği yanında Bahçe ve Ahır Aboneliği de varsa ödeyeceği toplam fatura 133tl. olacaktır. Bu nedenle Kırsalda yaşayan vatandaşlarımızı bir an önce BASKİ’ye müracaat ederek “Bahçe Aboneliği” ve “Ahır Aboneliği” işlemlerini yaptırarak gereksiz yere fazla su ücreti ödememesini istirham ediyoruz.