Koronavirüsü vakalarının önüne geçilmesi ve toplumsal bağışıklığını arttırmak için başlatılan aşılama seferberliğiyle sırası gelen vatandaşlar hastanelere akın ediyor. Türkiye’de aşılama oranı en yüksek iller arasında yer alan Balıkesir’de 7-13 Haziran tarihleri arasında birinci ve ikinci doz olmak üzere toplamda 52 bin 938 aşı yapıldı. 40 yaş üstü ve öncelikli meslek gruplarının da buna dahil edilmesiyle bu sayının kısa sürede artması bekleniyor

BİR HAFTADA

52 BİN 938 KİŞİ AŞILANDI

Koronavirüsü bulaşma riskini azaltmasının yanı sıra entübe ve ölüm vakalarının oranını düşüren, toplumsal bağışıklığı arttıran aşılama faaliyetleri tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye’de aşılamada şu anda beklenilen seviyeye ulaşamamasına karşın Balıkesir’deki aşılama verileri gelecek adına yüzleri güldürüyor. Türkiye’de aşılama oranı en yüksek ilk 10 il arasında yer alan Balıkesir’de 7-13 Haziran tarihleri arasında Biontech ve Sinovac aşılarında birinci ve ikinci doz olmak üzere toplam 52 bin 938 aşı yapıldı. Balıkesir’de 7 Haziran’da 734 bin 800 olan toplam aşılama sayısı 13 Haziran tarihi itibariyle 787 bin 738’e yükseldi.

HASTANELERDE AŞI YOĞUNLUĞU

Bir haftalık dönemde yeni yapılan 52 bin 938 aşının büyük bölümünün birinci doz olması dikkat çekti. Bu bir haftalık süreçte 11 bine yakın kişi ikinci doz aşılarını yaptırırken 41 bin kişi de birinci doz aşılarını yaptırdı. 40 yaş üstünün yanı sıra öncelikli meslek gruplarının da aşılamalarına başlanmasıyla bu sayının kısa sürede daha da artması bekleniyor. Öte yandan aşılama seferberliğinin yaş sınırlarının düşüp daha geniş çevreye yayılması birlikte hastanelerde de aşı yaptırma yoğunluğu yaşanmaya başlandı. Hastanelerde uzun aşı kuyrukları oluştu.