Milli Ağaçlandırma Günü, tüm Türkiye'de olduğu gibi Balıkesir'de de pandemi kurallarına uyularak coşkuyla kutlandı.

Toplumun; doğaya ve ormana olan duyarlılığını arttırmak, orman ve ağaç ilgisini arttırıp sevdirmek, çevre bilincinin farkındalığını geliştirmek amacıyla; küçüğünden büyüğüne vatandaşlarla birlikte gibi Balıkesir'de de fidanlar toprakla buluştu.

Karesi İlçesi Yeniköy Mahallesi mevkiinde gerçekleştirilen etkinliğe Balıkesir Vali Vekili Şükrü Kara, Orman Bölge Müdürü Birol Dündar, Altıeylül Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, DSİ 25. Bölge Müdürü Nazmi Koçak, İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, İşkur İl Müdürü Nazım Balcı, Meteoroloji İl Müdürü Abdülkerim Karataş, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Halil Yılmaz, Kurum Amirleri, gönüllüler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından törenin açılış konuşmasını yapan Orman Bölge Müdürü Birol Dündar; "Ülke olarak bu yıl büyük orman yangınlarına şahit olduk. Bütün bu yanan alanların tekrar ağaçlandırılması için büyük çalışmalar yapılıyor. 2021 yılı Balıkesir'imiz için de orman yangınları açısından ciddi zorluklarla, yorucu ve yoğun bir şekilde geçti. Ama çok şükür İlimizde çok büyük tehlike olmadan bu dönemi az hasarla atlattık. Bu yıl Balıkesir'de 86 adet orman yangını, 295 adet de ormana sirayet edebilecek kırsal yangın meydana geldi. Yanan alanlar dahil olmak üzere 2021 yılında toplam 3728 hektar sahada ağaçlandırma faaliyeti yapılacak ve bu alanlarda toplam 2021 yılı sonu itibariyle 5 buçuk milyon fidan toprakla buluşacaktır. Aynı zamanda Marmara, Avşa, Paşalimanı Adalarımızda da güzel ve yoğun bir ağaçlandırma faaliyeti yapıyoruz. Bizler orman teşkilatı olarak sadece ağaçlandırma ve orman yangını ile gündeme geliyoruz ama biz çok daha farklı sahalarda hizmet vermekteyiz. Özellikle Balıkesir'imizde 640 bin hektar ormanlık sahamızda biz her yıl bakım çalışmaları yapmaktayız. Bu diktiğimiz fidanlar büyümeye başladığında her bir fidana tek tek bakım (aralama, seyreltme) yapıyoruz. Yaklaşık olarak 60 bin hektara yakın bir sahaya her yıl dokunuş yapıyoruz. Ormanlarımızdaki bakım çalışmaları ve yangınla mücadele çalışmaları için 90 km. yeni yol tesis ettik. 150 km. sanat yapısı yaptık. 145 km. yolun üst yapı çalışmaları bitti ve 100 km. yolda da büyük onarım çalışması yaptık. Bugün burada 14,6 hektar sahayı ağaçlandırmış olacağız ve toplam 13 bin fidanı da toprakla buluşturmuş olacağız. Dikeceğimiz bu fidanların bizlere ve gelecek nesillerimize birer nefes olmasını temenni ediyorum hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum" dedi.

Akabinde Balıkesir Vali Vekili Şükrü Kara bu yıl üçüncüsü düzenlenen kampanya vesilesi ile boş alanların ormanlık alan haline getirileceğini söyledi. Kurumların "Geleceğe Nefes" sloganı kapsamında var güçleriyle yürüttükleri çalışmaların heyecanla artarak devam etmesi temennisinde bulundu. Konuşmaların ardından fidan dikim alanında protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar tarafından fidanlar toprakla buluşturuldu.