“Balıkesir’in Öğretmenleri Tarımı Kodluyor!” sloganıyla yola çıkan öğretmenler, “Topraktan Bilime, Teknoloji ve İnsan” isimli projesi ile TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı tarafından Türkiye genelinde desteklenen 100 projeden biri olmayı başardı.

Burhaniye Uygulama Oteli Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen projenin sunumuna Burhaniye Kaymakamı Sayın İlyas Memiş, Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Muammer Bezirgan, Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Özbek, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Keren ile akademisyen ve görevli öğretmenlerimiz katılım sağladı.

Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Matematik öğretmeni Dr. Hasret Aydın koordinatörlüğünde yürütülen proje ile Balıkesir’de görev yapan 30 öğretmen, alanında uzman eğitmenlerin rehberliğinde hayallerindeki akıllı sera modelini tasarlama ve uygulama şansı bulacaklar. Projede doğa, teknoloji, sanat, psikoloji ve sağlık temelli etkinliklere yer verileceğini belirten Dr. Hasret Aydın, teknolojik yeniliklerin kullanılmasında öğretmenlerin büyük bir dönüşüm gücüne sahip olduğunu ifade etti.

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Özbek konuşmasında: “Bilimin, teknolojinin çağı olan 21. asırda, muasır medeniyetlere erişme düsturumuza kavuşmak için çok çalışmamız gerektiğinin farkındayız. Çağın ihtiyaçlarına kapalı, tek düze yaşayan hiçbir millet istikbalde rahat edemeyecektir. Tarihte atları ilk kez ehlileştirip savaşta kullanan, 15. Yüzyılda şahi toplarını döktüren, 21. Asırda Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir.” sözüne uygun biçimde ihaları, sihaları üreten bu aziz millet; yaşadığı her çağda bilime, teknolojiye liderlik edebilecek vasfa sahiptir. Unutmayalım ki Hz. Peygamber’e inen ilk ayet, “Ikra” yani okudur. İnancımızın gereği olarak okumak, öğrenmek, öğrendiğimizi yeni nesillere aktarmak mecburiyetindeyiz. Bunun için çabalamaktan asla vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş de projenin yürütülmesinde emeği geçen kıymetli akademisyen ve öğretmenlerimize özverili çalışmaları için teşekkür etti.