Koronavirüsü salgını risk haritasında 'Çok yüksek riskli iller' kategorisini temsil eden kırmızı renkte yer alan Balıkesir'in, Güney Marmara'da yer alan ilçelerinde yaşanan vaka artışından dolayı kırmızı olduğu öğrenildi. Başta Bandırma ve Gönen'de görülen vaka sayıları Balıkesir'in birçok ilçesinin toplamından fazla olması dikkat çekiyor. 158 bin nüfuslu Bandırma tek başına, 360 bin nüfuslu Altıeylül ve Karesi'nin iki katından fazla vaka sayısına ulaşması tedirginlik yaratıyor.

Balıkesir, Koronavirüsü risk haritasında çok yüksek riskli iller kategorisini gösteren kırmızı renkten kurtulmak için seferberlik ilan etmesine karşın Güney Marmara ilçelerinde vakaların kontrol edilemediğinden dolayı kırmızıdan çıkamıyor. Güncel vaka sayıları bakımından Ege ve Marmara Bölgesi'nin en yüksek vaka sayısına sahip Balıkesir'de, mutasyonlu virüsün en yoğun gözüktüğü ve vakaların en yüksek olduğu Bandırma, Gönen, Erdek gibi ilçelerde ipin ucunu kaçırdı. Nüfus olarak Balıkesir'in en büyük dördüncü ilçesi olan Bandırma, kendisinden nüfus olarak daha kalabalık olan Altıeylül, Karesi ve Edremit'in vaka sayılarından daha fazla vaka sayısına sahip olması tedirginlik yaratıyor.

BANDIRMA'DAKİ VAKA SAYISI ZİRVEDE

Balıkesir'in risk haritasında kırmızı renkte olmasının en büyük sebeplerinden biri olan Bandırma'da tek başına vaka sayısının 2 bine yaklaştığı öğrenildi. Güney Marmara'daki bir diğer önemli ilçe Gönen'in de 518 vaka sayısıyla Bandırma'dan sonra Balıkesir'deki en yoğun vakanın görüldüğü ilçe oldu. Altıeylül'de 459, Karesi'de 424 ve Edremit'te de 360 vakanın bulunduğu Balıkesir'de Bandırma'da vaka sayılarının 2 bine yaklaşması riskin uzun bir süre kontrol altına alınamayacağını gösterdi.  Öte yandan Bandırma başta olmak üzere Güney Marmara'daki vaka sayılarının yüksek olmasının altında balıkçılık için dışarıdan gemilerin gelmesi ve bölgede hızlı yayılan Brezilya varyantının bulunmasının yattığı belirtiliyor.