Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi(BASKİ), içme suyu ve altyapı yatırımlarına tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz yıl düzenlenen törenlerle yapımına başlanan İvrindi, Erdek, Bandırma, Gömeç, Susurluk ve Savaştepe’ye yapılan BASKİ yatırımları kronikleşmiş problemleri çözüme ulaştırıyor.

 

ÖDENMEYEN 700 BİN FATURA VAR

Kurumun çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi veren BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal,  pandemi sürecinden sonra Balıkesir’deki abonelerin yüzde 50’sinden 700 bin su faturasının tahsil edilememesinden dolayı alacakların 170 milyon lirayı aştığını belirtti.

 

760 BİN ABONE 18 BİN METREKARE

SU VE KANALİZASYON ŞEBEKESİ

 

BASKİ’nin vatandaşlara sağlıklı su ve altyapı hizmeti sağlamak için büyük yatırımların altına imza attığını kaydeden Genel Müdür İzzet Günal, “ Şehrimizde tüm vatandaşlarımıza dokunuyoruz. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz ‘Suyun siyaseti olmaz’ anlayışıyla hizmetlerin sürekli ve kesintisiz sağlanmasının üzerinde duruyor. Yatırımlarımız 1 Nisan 2014 tarihinden bu yana hiç durmadan devam ediyor. 760 bin abonemize 18 bin metrekarelik içme suyu ve kanalizasyon şebekesiyle şehrimize hizmet ediyoruz. Bu abonelerimizin 46 bini tarımsal sulama abonemiz. 1946 personel, 740 iş makinesiyle beraber sürekli sahadayız. Günde ortalama 35-40 bin noktaya gidiyoruz. Bu bazen fatura okumak için oluyor bazen arıza için bazen tesis işletmesi için gidiyoruz. Bizlerde kendi sorumluluğumuzu biliyoruz. Finans kaynakları açısından suyun geleceğe taşınması adına doğru işler yapmayı planlıyoruz.” Dedi.

 

İVRİNDİ TAMAM ERDEK’TE İŞLER DEVAM EDİYOR

BASKİ’nin ilçe belediyelerinin bütçelerini aşan yatırımlar gerçekleştirdiğine dikkat çeken Günal, “ Büyük yatırımlarımız var.  Geçen yıl ilk borunun montajını yaptığımız ve şu anda bitme aşamasına gelen İvrindi Kanalizasyon ve Şebeke hattı rehabilitasyon çalışması var. 80-85 kilometreye yakın içme suyu ve kanalizasyon şebekesini değiştiriyoruz işinde yüzde 90’nı tamamlandı. 100 milyon liraya yakın bir yatırım İvrindi’ye yaptık. Erdek altyapı ve kanalizasyon şebekesi olmayan bir ilçeydi. Derin deniz deşarjı vardı. Altyapı projelerini hazırladık. 5 terfi istasyonu, 60 kilometreye yakın kanalizasyon şebekesi ve tam kapasiteyle beraber çalıştığında 60 bin kapasiteli atık su arıtma tesisinin çalışmalarına başladık. Bu projeye de 100 milyon liranın üzerinde bir finansmanın yüzde 50’si hibe oldu. İşin yüzde 26’lık bölümündeyiz. Turizm bölgesi olduğu için esnaf ve vatandaşların çalışmalardan etkilenmemesi için çalışmalarımızı yavaş yürüttüğümüz dönemlerde oluyor” dedi.  

 

BANDIRMA’YA 17 MİLYON EUROLUK YATIRIM

Bandırma’ya da ciddi yatırımların yapıldığını vurgulayan BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal, “Bandırma’da da yıllarca derin deniz deşarjı yapıldı. İçme suyu Gönen’den geliyor Bandırma arıtma tesisine. Şebekede ciddi kaçaklar var. 2006 yılında Çevre Bakanlığı’nın IPARD kapsamında aldığı Bandırma arıtma tesisi, içme suyu ve kanalizasyon şebekesi projesinde bazı sorunlar vardı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatıyla bu sıkıntıları çözdük. Projeleri onaylattık sonra ihalelerini yaptık lot 1 ve lot 2 olarak. Özellikle lot 2 kısmında 20 bin metreküplük içme suyu deposu, 7 kilometreye yakın terfi hattı, 12-13 kilometreye yakın kanalizasyon inşaatıyla birlikte 7 milyon EURO’luk bir ihaleye çıktık. Akabinde de 173 bin kişi kapasiteli merkezde atık su arıtma tesisinin ihalesini gerçekleştirdik. Marmara Denizi’ndeki müsilaj problemi sonrasında alınacak önlemler kapsamında en hızlı reaksiyon gösteren il biz olduk.  Arıtmanın ihalesiyle birlikte lot 1 ve lot 2 17 milyon EURO’luk bir yatırım gerçekleştiriyoruz. Bu yatırımın yüzde 96.4’lük kısmı tamamen hibe. 3.6’lük kısmının finansmanını İller Bankası kaynağından kullanacağız. Bu şehrimiz için çok büyük bir yatırım.  Temiz bir Bandırma denizini hemşerilerimize sunacağız” dedi.  

 

GÖMEÇ’E 15 MİLYONLUK HİZMET

Körfez’de altyapı konusunda ciddi yatırımların yapıldığını belirten BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal, “ Körfez’de de yıllarca Gömeç, Karaağaç, Burhaniye’de su sıkıntısı çekiliyordu. Bu konuyla ilgili çalışma yaptık. Gömeç’te bin metreküplük bir depoyla 10 kilometrelik bir iletim hattının ihalesini yaptık. Firma çalışmalara başladı önümüzdeki günlerde de bin metreküplük deponun temel atma törenini yapacağız. Gömeç’in suyu Burhaniye’den 16 kilometre uzaktan geliyor. Burhaniye-Pelitköy- Gömeç kullanıyor bu suyu. Bulmuş olduğumuz su kaynağıyla Gömeç’in su kaynağını kullanacağız. Burhaniye’nin su kaynağı Burhaniye’de kalacak. Bu yatırımımızın değeri de 15 milyon lira. Milleti suyu veriyorsunuz ancak bu suların atıklarını da yönetmeniz gerekir. Simav Çayı, Edremit Çayı, Gömeç Çayı, Nikita Deresi bunlar doğal kaynaklarla beslenen ve direkt denize deşarj olan havza içerisindeki dere yatakları. Buralarının rehabilitasyonu çok önemli. Arıtma tesislerinin yapımı devam ediyor. Sındırgı’yı, Savaştepe’yi, Susurluk’u devreye aldık önümüzdeki günlerde açılışını yapacağız. Her şeyi bir araya getirdiğimizde 44 tesisle atık suyu yönetmeye çalışacağız. Bunun da en önemli 1 milyon 200 bin kişiye hizmet edecek atık su arıtma tesislerinin kapasiteleri 2.5 milyon kişiye göre tesisleri şehrimize sağlayacağız” dedi

 

170 MİLYON ALACAĞI VAR

Su faturalarının tahsilatı konusunda zorluklar yaşadıklarını belirten BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal, “ Bunları kendi kaynaklarımızla yapıyoruz. Biz bu yatırımları vatandaşlarımızla birlikte yapıyoruz. Vatandaşlarımız bu kapsamda su faturalarını ödemede daha hassas olmaya devam ediyoruz. Pandemi süreci, yapılandırma süreci ve diğer girdi maliyetlerini göz önünde bulundurursak vatandaşlarımızın diğer faturalarda gösterdiği hassasiyeti su faturalarına da gösterirlerse yatırımlarımız artarak devam ederiz. 250-300 bin aboneden 700 bin fatura karşılığını 160-170 milyon lira fatura tahsil edemediğimiz alacağımız bulunuyor. Call Center kurduk ve vatandaşlarımızdan bu faturaları ödemeleri için çağrıda bulunuyoruz” dedi.