Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, aşılama sürecinin istenildiği gibi gitmediğini kaydetti. Sinovac aşısının birinci dozu için randevu verilmediğini belirten Uçan, sürecin şeffaf şekilde yönetilmediğini, aşılama hızının yeterli olmadığını vurguladı.

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, son 25 gündür vatandaşlara Sinovac aşısının birinci dozu için randevu verilmediğini ifade etti. 17 günlük tam kapanma dönemini verimli geçiremediklerini belirten Uçan, “ 17 günlük yarım yamalak kapanmadan sonra, bir taraftan Haziran ayından itibaren açılmanın planları yapılıyor, turizm ve ekonomi canlandırılmak isteniyor, ancak diğer taraftan asli yapılması gerekenler yapılmıyor. Şayet 17 gün kapanmayı istisnasız ve gereği gibi yapabilseydik ve bu kapanma dönemde aşı seferberliği ilan edilebilseydi bugünkünden çok daha iyi durumda olurduk. 55 yaş üstü aşılaması açıklandığından beri,40 yaş üstü Öğretmenler dahil ne yazık ki 25 gündür Sinovac aşısının 1. dozu için Sağlık Bakanlığınca kapatıldığı için randevu verilemiyor.  Oysa Sağlık Bakanımız aşı sorununun halledildiğini belirtti. Şu anda anılan yaş gruplarına sadece 2. doz aşılar yapılabiliyor. Sonuç olarak günlük yapılan Sinovac aşı sayısı da oldukça düştü. Pandemi ile mücadelede aşı en önemli argümanımızdır.

Yaz dönemine girerken Sağlık Bakanlığınca bir an önce aşı tedarikinin ve illere sevkiyatının sağlanarak hızla uygulanmalıdır. Süreç şeffaf yönetilmelidir. Turkuaz ve pembe tablolar yerine halkımız doğru bilgilendirilmelidir.