Pandemiyle geçen bir yılda Balıkesir’de BASKİ’ye kayıtlı 726 bin aboneden 350 bin abonenin su faturalarını düzenli ödememesinin faturası 350 milyon lira kayıp olarak yansıdı. Eylül ayında bitecek Cumhurbaşkanlığı Genelgesi sonrasında 350 bin abonenin önüne ödemedikleri eski borçlar faiziyle birlikte gelecek. Su faturalarındaki hususla ilgili BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal, SEMBOL Medya’ya açıklamalarda bulundu.

BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal,  pandemi sürecindeki hizmet ve yatırımlarına ilişkin SEMBOL Medya’ya özel açıklamalarda bulundu. Pandemi şartları içerisinde vatandaşın mağdur olmaması adına hizmet ve çalışmaların aksamadan devam ettirdiklerini kaydeden BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal, bir yılı aşkın devam eden bu sürede 726 bin aboneden 350 bin abonenin su faturalarını düzenli ödememesi nedeniyle kurumun 350 milyon lira alacağını tahsil edemediğini söyledi.

GENELGEYLE SULAR KESİLEMİYOR

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi sonrasında su faturalarını ödemeyen abonelere su kesintisi yapılması yaptırımının kaldırıldığını kaydeden İzzet Günal, bir yılda su faturalarının tahsilatında yüzde 50 düşüş olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nin eylül ayı itibariyle sona ereceğini, sonraki süreçte abonelerin yüklü bir fatura miktarı ve faizle karşılaşmak durumunda kalacağını belirten Günal, vatandaşa ödeme kolaylığı sağlanan yapılandırmalardan faydalanması yönünde çağrıda bulundu.  BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal, “ 14 bin 500 kilometrelik bir alanda, 1130 mahallede yaklaşık 726 bin aboneye kesintisiz içme suyu hizmet veriyoruz.  BASKİ Genel Müdürlüğü olarak 2560 Sayılı Sular İdaresi Kanununa tabi olarak yatırımlarımızı, planlarımızı, geleceğimizi, her şeyimizi bir bütün olarak takip etmek durumundayız.  Biz kurum olarak verdiğimiz hizmetin karşılığını zamanında aldığında bölgemizde suyun yönettiği değil suyu yöneten bir idare olarak daha sağlıklı hizmet etmeyi planlıyoruz. Balıkesir’de su çeşmeden içiliyor. Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Balıkesir’deki suyun yüzde 98 uygunluğu var. 2020 yılının mart ayında bir pandemi sürecine girdik. Devletimiz bununla ilgili her türlü tedbiri aldı. Salgının yaşandığı bu dönemde en önemli ihtiyaç suydu. 2020 yılının mart ayında Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında içme suyu abonelerimizle alakalı su faturalarının tahsilatlarıyla alakalı herhangi bir kesinti yapılmaması hususunda karar alındı. Su hizmetlerinin bedelini ödemeyen abonelerin sularını açtık ” dedi.

İLK YAPILANDIRMAYA 19 BİN ABONE BAŞVURDU

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi sonrasında su faturasını ödemeyen vatandaşa yönelik su kesintisi yaptırımının ortadan kalktığına dikkat çeken BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal, “ Abonelerimiz bu bir yıllık süreç içerisinde Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’yle faturalarını ödemeyenlere su kesintisi yaptırımı uygulanmadığından dolayı ödeme konusunda sorumluluklarına dikkat etmedi. Hatta devletimiz fatura ödemelerinde karşılaşılan zorluklardan dolayı bir 7256 Sayılı bir yapılandırma kanunu çıktı. Bu yapılandırma kanundan yaklaşık 19 bin abonemiz yararlandı. Ama ödeme süreleri geldiğinde bu 19 bin abonemizin yaklaşık 6 bininde yapılandırılması bozuldu.

BORÇLAR EKİM-KASIMDATAHSİL EDİLMEYE BAŞLAYACAK

İkinci yapılandırmanın nisan ayında çıktığını ve 1 Haziran-31 Ağustos tarihleri arasını kapsadığını ifade eden İzzet Günal, “2021 yılı nisan ayı itibariyle ikinci yapılandırma 7326 Sayılı ikinci bir yapılandırma kanunu çıktı. 1 Haziran itibariyle başlayan bu yapılandırmayla 2021 yılı nisan ayına kadar faturaları kapsıyor. 31 Ağustos tarihine kadar devam edecek. Vatandaşlarımız bu tarihe kadar başvurularını yapmalı.  Ödemeler ekim-kasım ayı itibariyle başlayacak.”

YÜZDE 90 FAİZ İNDİRİMİ,PEŞİN FİYATINA TAKSİT İMKANLARI

Bu yeni yapılandırmadaki en büyük avantaj geçmiş dönem borçlarının peşin yapılandırılması durumunda yüzde 90 faiz indirimi var. Taksitli yapılandırmalarda ise 2 ayda bir ödemek koşuluyla 6 aydan başlayıp 18 aya kadar imkanlarımız var. Bankalarla yaptığı anlaşmalarla vatandaşlarımıza destek olmak amacıyla peşin yapılandırmalar var. Ziraat Bankası kredi kartına 6 ay taksit, Halk Bankası kredi kartına 5 taksit, Vakıf Bank kredi kartına 3 taksit imkanı sağlıyoruz.

BORÇLAR ÖDENMEZSE KESİNTİLER YOLDA

Eylül ayı itibariyle tahakkuk eden su faturaları bedeli kanunen, mevzuat çerçevesinde mecburen işlemler yapmak durumu söz konusu olabilir. Tabi önümüzdeki günlerde farklı bir uygulama hayata geçirilirse bu değişkenlikte gösterebilir. Vatandaşlarımızın bu süreci iyi değerlendirmeleri lazım ki yarın öbür gün boşu boşuna faiz ödemesinler hem de hukuki işlemler konusunda ekstra binecek yüklerden kurtulmaları gerekiyor. Sanal şubeler, internet sitesinden ve e-devlet üzerinden de yapılandırma imkanlarımız var. Ayrıca Call Center kurduk. Bütün abonelerimizin yapılandırmalarını daha da hızlandıralım.