Ayvalık Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Katı Atık Transfer İstasyonu’nun devreye girmesine rağmen inatla doğaya ve çevreye zarar veren Vahşi Depolama Alanını kullanmakta diretmesi çevre felaketlerine neden oluyor.

Yakın zamanda Ayvalık Belediyesi’nin kaçak şekilde gerçekleştirdiği evsel ve katı atık dökümü esnasında Vahşi Depolama Alanında belediyeye ait bir aracın ateş almasıyla birlikte çıkan yangında 100’e yakın zeytin ağacı zarar gördü. Çevreye yayılan kötü koku ve görüntü kirliliği de Ege’nin gözbebeği Ayvalık’a yakışmadı.

AYVALIK BELEDİYESİ UYARILARI DİKKATE ALMIYOR

Ayvalık Belediyesi, ilçede oluşan evsel katı atıkları Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Katı Atık Transfer İstasyonu’na aktarmak yerine Vahşi Depolama Alanına kaçak yollarla dökmesi Ege’nin ve Balıkesir turizminin gözbebeği Ayvalık’ın doğasına zarar veriyor.  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Katı Atık Transfer İstasyonunun yapılıp hizmete açılması sonrasında çevre kirliliği ve olası yangın gibi afetlerin önüne geçilmesi adına Ayvalık Belediyesi’ne üst yazıyla Vahşi Depolama Alanına döküm yapılmaması birçok kez bildirilmesine karşın ilçe belediyesi ekipleri kaçak yollarla vahşi depolamaya devam etmesi istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

ZEYTİN AĞAÇLARI ZARAR GÖRDÜ

Ayvalık Belediyesi’nin Katı Atık Transfer İstasyonunu tercih etmek yerine Vahşi Depolama Alanına döküm yapması çevrede kötü koku ve görüntü kirliliği yapmasının yanı sıra zeytin ağaçlarına da zarar verdi.  Yakın zamanda Ayvalık Belediyesi’ne ait bir aracın evsel atık ve çöplerin dökülmesi esnasında yanmasıyla birlikte meydana gelen yangında 100’e yakın zeytin ağacı zarar gördü. Birçok kez yapılan uyarılara rağmen Ayvalık Belediyesi’nin kaçak dökümlerinin önüne geçemeyen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Vahşi Depolama Alanının güvenliğini arttırmak amacıyla tel çit ve bacagazı yerleştirmeye başladı.