Büyükşehir ve ilçelerin bütçelerinin görüşüldüğü Büyükşehir Meclisi’ne, CHP’li başkanların kavgası damgasını vurdu. Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Edremit Belediye Başkanı Hasan Arslan’ın üzerine yürüdü!

 

BAŞKANLAR KAVGAYA TUTUŞTU

Büyükşehir Meclisi’nin yüksek tansiyonu kaldığı yerden devam ediyor ama geçen mecliste AK Parti Grubu’na yüklenen CHP’li başkanlar, bu kez kendi aralarında kavgaya tutuştu. Kavganın büyümesini diğer üyeler önledi.

SENİNKİ BÜYÜK BENİMKİ KÜÇÜK!

Edremit Belediye Başkanı Hasan Arslan, “Burhaniye’nin bütçesi çok Edremit’in az” deyince fitil ateşlendi. Burhaniye Belediye Başkanı Deveciler, Ayağa fırlayıp “Bizden alın ona verin” dedi. CHP’li üyeler, iki başkanı “Didişmeyelim” diyerek sakinleştirdi.

Hasan Arslan: Burhaniye’nin bütçesi fazla Edremit’in az

A. Kemal Deveciler: Benim yatırımlarımı da buna verin

Murat Yazgan: Arkadaşlar burada birbirimizle didişmeyelim


 

CHP KENDİNE BİLE MUHALEFET

2020 yılı tahmini bütçenin oy birliğiyle kabul edildiği Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP’liler birbirine girdi. ‘Büyükşehir Belediyesi senin ilçene daha çok benim ilçeme daha az bütçe ayırdı’ minvalinde başlayan tartışmada Edremit Belediye Başkanı Hasan Arslan,  kendi partililerini hedef aldı.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın başkanlık yaptığı meclis toplantısının ilk gündem maddesi belediyeye ait gayrimenkullerin Hazine’ye devriyle ilgili yapılan oylamanın usulüyle ilgili oldu. İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Emine Nur Çöller, meclisteki kritik oylamalarda tek tek isim okunarak yapılması yönünde teklifte bulundu. Meclisin en kritik gündem maddesi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve 20 ilçe belediyesinin 2020 yılı tahmini bütçeleri olurken, bütçe oylaması öncesinde CHP’lilerin kendi aralarında yaşadığı gerginlik meclis görüşmelerine damgasını vurdu. CHP’nin Erdekli Büyükşehir Belediyesi Üyesi Canan Kırdar, 2020 yılı performans verileriyle Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım ve çalışmaları ayırdığı ödenekler üzerinden eleştirilerde bulundu. Kırdar, Büyükşehir Belediyesi’nin bazı alanlara ayrılan bütçelerin yüksek olduğuna dikkat çekmesi üzerine Başkan Yücel Yılmaz “Hasan Bey (Arslan) cevap versin bütçeyle ilgili, kendisini tecrübeli bir belediye başkanı” diyerek tartışmanın fitilini ateşledi.

 

DEVECİLER ÇİLEDEN ÇIKTI

CHP’li Edremit Belediye Başkanı Hasan Arslan, partilisi Canan Kırdar’ın performans raporu üzerinden Büyükşehir Belediyesine yönelttiği eleştirileri doğru bulmadığını kaydederek, yüksek bütçelerin belediyelerin yatırım ve çalışmalarında kolaylık sağladığını belirtti. Belediyelerin oluşturduğu bütçelerin hepsini harcama gibi bir durum olmadığını kaydeden Arslan, “ Bu bütçe bankada kasada diyerek hepsini harcayacağız diye bir şey yok. Bütçenin çok büyük hazırlanmasından yanayım. Bunların eleştiri konusu yapılmasını doğru bulmuyorum” sözleriyle CHP’li Kırdar’ın tezlerine karşı çıktı. Arslan’ın konuşması sonrasında yeniden söz hakkı alan Canan Kırdar, “ Hasan Başkan konuyu çok iyi anlayamamış herhalde. Biz burada bütçeyi tartışmıyoruz” diyerek Arslan’ın sözlerine karşılık verdi. CHP’lilerin birbirleriyle tartışmaları bununla sınırlı kalmadı. Bütçeyle ilgili görüşme esnasında söz alan Edremit Belediye Başkanı Hasan Arslan, Büyükşehir Belediyesi daire başkanlıklarının Edremit’e ayırdığı bütçenin 13 milyon lira belirtip, Burhaniye, Bandırma gibi CHP’li ilçelere yüksek tutarlar verilmesine karşın Edremit’e ayrılan bütçenin az olmasından şikayet etti. Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, bu çıkış sonrasında sinirlenerek ayağa kalktı ve Arslan’ı hedef aldı. . Arslan, “Sen Burhaniye Belediye Başkanısın, ben Edremit Belediye Başkanıyım. Sen hakkını aldın, ben de hakkımı istiyorum” dedi. CHP’lilerin kendi aralarındaki yüksek tansiyonu CHP’li Gönen Belediye Meclis Üyesi Murat Yazgan’ın söz almasıyla devam etti. Ortamı yumuşatmayı amaçlayan Yazgan, “Birbirimizle didişmeyelim” sözleri üzerine Arslan bu kez Yazgan’ı hedef aldı.  Meclis gündemini bir kenara bırakan CHP’liler kendi aralarında tartışmalara devam ederken, Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga ve Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun söz alıp Arslan’ın sözleri üzerinden bütçeyle ilgili konuştu. Tartışmalı geçen mecliste Edremit Belediye Başkanı Hasan Arslan “Eğer 2020 yılında söz verdiğiniz otoparkı yapmazsanız bütçeye hayır oyu vereceğim” demesine karşın Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılı tahmini bütçesi AK Parti, CHP, İYİ Parti ve DP’nin evet oylarıyla oy birliğiyle kabul edildi.