Kafe İşletmecisi Semih Kara, Koronavirüsü nedeniyle 2020 yılının mart ayından bu yana uygulamaya konulan pandemi koşullarından dolayı çok zor günler geçirdiklerini söyledi. Tam kapanma, kısmi kapanmayla geçen bir yılda ekonomik olarak ayakta durmakta zorlandıklarını belirten Kara, “Bir tam kapanma bir kısmi kapanma derken çok yıprandık. Küçük esnafın dayanabilecek gücü kalmadı” dedi.

Kafe işletmecisi Semih Kara, bir yılı aşkın devam eden pandemi kısıtlamalarından dolayı zor günler geçirdiklerini söyledi. Bir açılıp bir kapanmayla geride kalan pandemi sürecinde ödemelerini yapamaz hale geldiklerini kaydeden Semih Kara, pandemi döneminde devletten yeterli desteği göremediklerini ifade etti.  Gelirinin düşmesine rağmen dükkan kirası başta olmak üzere ödemelerin gününde alındığına dikkat çeken Semih Kara, “Sıkıntılı bir dönem geçirdik ve halen de geçiriyoruz. Her ne kadar dükkânlarımızı kapatmak, oturma kapasitesini sınırlamak durumunda kalsak ta ödemeler konusunda kolaylık görmedik. Bu süreçte kiramızı, vergilerimizi ödedik. Bunun yanı sıra geçen yılın 17 Mart’ından bu yana devletin verdiği bin 200 lira işsizlik ödeneğiyle yaşayan çalışanlar var. Ekonomik durumu iyi olan için evde kalmak zorun değil. Ancak bizim gibi esnaflar çalışmadığı müddetçe hayatını sürdürmesi mümkün değil. Bunun yanı sıra devletten yeterli desteği görmedik. Yurtdışında yaşayan tanıdıklarımızla konuştuğumuzlar onlar devletin kendilerine para verip eve gönderdiğini söyledi. Bizde böyle bir durum olmadı. Yeterli desteği görseydik bizde evde kalırdık ancak böyle olmadı.  

PAKET SERVİSİYLE AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYORUZ

Pandemi döneminden bu yana işlerin yarı yarıya düştüğüne dikkat çekten Semih Kara, “Geçen yıldan bu yana işlerimiz yüzde 50 seviyesinde düştü. Masalar kaldırıldığından dolayı insanlar çay-kahve içmeye gelmiyor. Bizi şu anda ayakta tutan paket servisi yapmak ve insanların buraya gelerek yiyecek bir şeyler sipariş etmesidir. Buradan gelen kazançla da ancak giderlerimizi ödeyebiliyoruz. İnsanlar ayakta yemek istemiyor. Pandemi koşullarında düşen gelirimizden dolayı burada istihdam sağlayamıyoruz. Babam ve ben siparişlere yetişmeye çalışıyoruz.  Yeni dönemden beklentimiz aşının bir önce tamamlanması ve normalleşme sürecine girilmesidir. Bir tam kapanma bir kısmi kapanma derken çok yıprandık. Küçük esnafın dayanabilecek gücü kalmadı. Masa ve sandalyelerin atılıp burada müşterilerimize hizmet vermek istiyoruz” dedi.