Vali Hasan Şıldak, Koronavirüsü salgını vakalarıyla ilgili güncel verileri değerlendirdi. Balıkesir'de Koronavirüsü salgını vakalarında artışın devam ettiğine dikkat çeken Vali Şıldak, bu duruma karşı ekstra önlem ve tedbir almayacaklarını, mevcut tedbirler doğrultusunda vaka sayılarını aşağıya çekmeye çalışacaklarını kaydetti.

Vali Hasan Şıldak, Koronavirüsü vakalarıyla ilgili güncel duruma ilişkin bilgi verdi.  Çok yüksek riskli iller kategorisinde yer alan Balıkesir'de vaka sayılarında artışın devam ettiğini kaydeden Vali Şıldak, sıkı denetim ve kontroller yapılmasına karşın vaka sayılarındaki artışı durduramadıklarını belirtti.  Hastalığın en çok ev ve komşu ziyaretlerinde bulaştığı bilgisini veren Şıldak, " İlimizdeki 10 Mart tarihi itibariyle Koronavirüsü vaka salgın seyrine baktığımızda yükselme trendinin ve hastalık sayısının artmaya devam ettiğini görüyoruz. Bütün tedbirleri alarak tüm ilçelerimizde en uç noktaya kadar tedbirleri uyguluyoruz. Vatandaşlarımızdan istihramım kesinlikle sosyal mesafeye maske kurallarına uymaları, ev ziyareti, akraba, komşu ziyareti yapmamalarıdır. Hala yaptığımız tespitlere göre en çok hastalığın bulaştığı ortamların ev ortamları olmaya devam ediyor. Kapalı ortamları hala çok yoğun şekilde kullanıyoruz. Havaların ısınmasıyla birlikte bu azalacak. Teması, toplu ortamlarda bulunmaya çalışmasınlar. Kesinlikle kurallara uysunlar. Maske ve mesafeye uyanlar kesinlikle korunuyor. İlimizin korunmaya, tedbire ihtiyacı var. Bize ulaşan mesajlar ve tepkiler oluyor yeteri kadar denetimlerin olmadığına dair. Özellikle bir aydır geçmişe dönüp baktığımızda denetimleri çok yükselttik. Bir haftada en yüksek seviyeye çıkardık. Her vatandaşımızın denetime ihtiyacı yok, kendi tedbirimizi alalım" dedi.

MUTASYON VAKA

SAYILARINI ARTIRIYOR

Koronavirüsü risk haritasında daha alt risk grupları için tedbirleri harfiyen uygulanmasının şart olduğunu vurgulayan Vali Hasan Şıldak, "İllerin gruplandırılmasıyla ilgili çalışma 15 günde bir güncelleniyor. Yeni gruplara ilerlememiz için tedbir şart. Mutasyonun salgının hızlı yayılmasında çok etkisinin olduğunu düşünüyoruz. Bunun ötesinde tedbir dışında bu hastalığın başka bir çaresi yok. Bir taraftan tedbir bir taraftan aşılama ilerledikçe ancak bu şekilde salgını kontrol altına alabiliriz. Özellikle Bandırma, Gönen, Erdek, Susurluk, Altıeylül, Karesi ve en son Dursunbey'de vaka var" dedi.

İKİ YENİ KARAR ALDIK

Koronavirüsü salgının önüne geçmek için yakın zamanda iki karar aldıklarını açıklayan Vali Hasan Şıldak, "Şu an itibariyle dün iki karar aldık. Birincisi üniversitemizin uygulamalı bölümleri var ebelik ve hemşirelik. Bunlar normalde hastanelerde sağlık kuruluşlarında staj yapıyordu. Bu stajları durdurduk. İkincisi de sanayi kuruluşlarında yoğun vakalar çıkıyor. Sanayi kuruluşlarında yoğunluk başlar başlamaz genel tarama yapıyoruz. Belki o anda yüksek vakayla karşılaşıyoruz ama vaka sayılarını önlemek adına bunu önemsiyoruz. Dün bu iki kararı aldık. Bunun ötesinde yeni karar almıyoruz çünkü bütün kararlar Ankara'dan koordine ediliyor. Ancak bizim yeni bir karar almaya ihtiyacımız olmadığını düşünüyoruz. Alınan kararlar yeterli. Yeter ki bunlar iyi uygulansın.  Okullarımızda da vaka çıkışları var. Bunları da kontrol ediyoruz. Bunun ötesinde yeni karara ihtiyaç yok. Ancak vaka sayıları artarsa; ülke genelinde de bir yükselişten bahsediyoruz, tabi ki Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere kabine ve hükümetimiz Bilim Kurulu'nun tavsiyesi doğrultusunda yeni tedbirlere geçebilir. Buna da ihtiyaç olabilir" dedi.