Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde meclis başkanvekilliği, divan katip üyeliği ve encümen üyelerinin seçimi yapılıp, parti gruplarının ihtisas komisyonlarında görev alacak üyeleri belirlendi. Balıkesir Büyükşehir Başkanvekili Yasin Sağay, encümen seçiminde muhalefetin de desteğiyle 52 oy alıp en yüksek oyla encümene seçilen meclis üyesi oldu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi nisan ayı ilk oturumunda meclis başkanvekilliği, divan kâtibi ve encümen üyeliği seçimleri yapılıp, ihtisas komisyonlarında yer alacak isimler belirlendi. 2020 yılı faaliyet raporunun da görüşüldüğü meclis toplantısında CHP’li Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in meclis üyelerine cevap veren bürokrat ve meclis üyelerine yönelik sert tavırları ve üslubu tepki çekti.

YASİN SAĞAY’A MUHALEFETTEN DESTEK

Encümen seçiminde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yasin Sağay’ın 52 oy alarak geçtiğimiz yıllardaki gibi adaylar arasında en yüksek oyu alarak encümene seçilmesi dikkat çekti. Başkanvekili Sağay’a Cumhur İttifakı’nın yanı sıra diğer partilerin meclis üyeleri de oy atarak encümene seçilmesine destek verdi.

ENCÜMENİN BEŞ ÜYESİ DE AK PARTİ’DEN SEÇİLDİ

Yasin Sağay’ın yanı sıra encümene AK Parti’den; Murat Tuna 49 oy, Yusuf Cengiz 48 oy, Turhan Şimşek 48 oy ve Mehmet Birol Şahin 45 oyla seçildi. Millet İttifakı adayları encümen seçiminde CHP’den Bürhanettin Ağabeyoğlu 42 oy, Onur Satıcı 41 oy, Özgür Dönmez 41 oy, İYİ Parti’den Metin Özpınar 43 oy ve Ömer Öztürk 44 oy alarak seçildi.

İKİNCİ BAŞKANVEKİLİ İYİ PARTİ’DEN

İki yılda bir gerçekleştirilen meclis başkanvekilliği ve divan katibi üyeliği seçiminde sürpriz bir sonuç yaşandı. Meclis birinci başkanvekilliğinde AK Parti’nin adayı Ramazan Bahçavan 49 oyla yeniden bu göreve seçilirken, CHP’nin adayı Orhan Gaga 41 oy aldı. Meclis ikinci başkanvekilliği seçiminde AK Parti’den Mehmet Birol Şahin ve İYİ Parti’den Ali Yıldız aday oldu. İlk seçimde iki aday 45 oy alarak berabere kalmasının ardından ikinci kez oylamaya geçildi. İkinci oylamada Ali Yıldız 45, Mehmet Birol Şahin 44 oy alırken bir oy da boş çıktı. Bu sonuçla İYİ Partili Ali Yıldız, meclis ikinci başkanvekili seçildi. Divan Katibi üyeliği seçiminde AK Parti’den mevcut bu görevi sürdüren Ahmet Önder ve Seval Özbay Okur yeniden seçildi.

DEVECİLER’İN ÜSLUBUNA  AK PARTİ VE İYİ PARTİ’DEN TEPKİ

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde 2020 yılı faaliyet raporu oylaması öncesinde tansiyon yükseldi. Yarım saati bulan Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyetlerini içeren videolu sunumunun ardından CHP grubu adına Canan Kırdar, rapora dair sorular yöneltti. Belediye Meclis Başkanvekili Ramazan Bahçavan, Kırdar’ın sorularına cevap vermesi için ilgili daire başkanlarına söz verdi.  Daire başkanlarının sorularla ilgili yanıtları verdiği anda CHP’li Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, bürokratlara yönelik sert ifadeleri tepki çekti. Deveciler’in bu tavrından rahatsız olan Millet İttifakı ortaklarından İYİ Parti’nin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Serkan Mehmet Ertan,  “Bürokratlara yönelik bu sert tavrı ve konuşmayı doğru bulmuyorum. Eğer bir rahatsızlığınız varsa meclisi yöneten kişiye iletin bunu. Bürokratlar sizin çalışanınız değildir” diye tepki gösterdi.  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yasin Sağay da bürokratlara sert çıkış yapan Deveciler’e tepki gösterdi.