Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde çarşının nabzını tuttuk. Piyasadaki durgunluktan dolayı bayramda işlerin açılmasını bekleyen esnaf, Kurban Bayramı öncesinde aradığını bulamadı. Koronavirüsü salgını nedeniyle bir buçuk yıldır mağdur olan esnaf geçen yıllara göre işlerin azaldığını ve beklenilen alışverişin olmadığından dert yanarken tatlı ve şeker satıcılarının tek ümidi ise arife günü işlerin açılması oldu.

Kurban Bayramı öncesinde bayramların vazgeçilmezleri tatlı, şeker ve çikolata satan esnaf, eski bayramları arar oldu. Koronavirüsü salgını nedeniyle 1.5 yıldır istediği işleri yapamayan esnafa kurban bayramına can suyu olarak bakmasına rağmen şu ana kadar aradığını bulamadı. Bayramların olmazsa olmazı tatlı, şeker ve çikolata satışları geçen bayramları mumla aratıyor. Kilosu ortalama 20 liradan satılan şeker ve çikolataların satışının beklenilen seviyede olmadığını ifade eden esnaf, “ Geçen bayramlarda vatandaşlar kiloyla şeker ve çikolata alırdı. Bu bayram öncesinde ekonomik sıkıntılardan dolayı şeker ve çikolata satışları azaldı. Bu bayram Ramazan bayramı gibi değil daha masraflı. İnsanlar ellerindeki paraları kurbanlık hayvan alımına verdiği için şeker ve tatlı almıyor. Ellerinde para kalırsa şeker ya da çikolata alıyor. Beklentimiz arife günü satışların artması” dedi.

 

BAKLAVACILAR DA

ARADIĞINI BULAMADI

Öte yandan bayramların bir diğer vazgeçilmesi baklava da ekonomik durgunluğun kurbanı oldu. Baklavacılar eski bayramlara göre siparişlerin düştüğünden dert yanarken, “ Geçen yılki bayrama kadar siparişlere yetişemiyorduk. Bu yıl siparişler beklediğimiz gibi değil. Artık çoğu kişi bayramın tadı olan baklavayı yüksek maliyetinden dolayı almıyor” dedi. ÜMİT ULUS