İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural, son günlerde ‘Ahmet Akın’ın adaylığı’ ve Edremit’teki belgeselde İYİ Partililere yer verilmesiyle gündeme gelen Millet İttifakı’nın Balıkesir özelindeki durumunu konuştuk.

“BİZDE İSİM TELAFFUZ EDEBİLİRİZ”

İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural,  Millet İttifakı’nın uyumuyla ilgili tartışma yaratan konularda SEMBOL Medya’ya özel açıklamalarda bulundu. CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın seçimlere üç yıl varken yaptığı “Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Ahmet Akın’dır” sözleri ve Edremit Belediyesi’nin hazırladığı seçim zaferi videosunda İYİ Partili meclis üyelerine mikrofon uzatılmaması konularını ele alan Özlem Ural, kadın siyasetçi olarak ortamı yumuşatma görevinin kendisinde olduğunu ancak bunun da her şeyi kabul edecekleri anlamına gelmediğini söyledi. Millet İttifakı’nın sağlıklı bir şekilde ilerlemesi adına üzerlerine düşen görevleri yerine getirdiklerini kaydeden Ural, CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın “Büyükşehir Adayımız Ahmet Akın’dır” açıklaması sonrasıyla Sarı’yla telefonla görüştüğünü söyledi. Ural, “Biz ittifakız. Bir hedefimiz var. O hedefte; Türkiye’nin iyi ve liyakatli insanlar tarafından yönetilmesidir. Bu hedefe giderken yaptığımız ittifak konusunda genel merkezlerimize çok güveniyoruz. Onların aldığı kararlara da saygı duyacağımızı ifade ettik. Her partinin kendi gönlünde bir adayı var. Ben Serkan Sarı başkanımıza telefon açtım, kendisine özellikle sordum; “Başkan gazetelere bir haber düştü” diye. Kendisi de bunun parti içi bir toplantı olduğunu belirtti. Bile-isteye verilmiş bir basın açıklaması değil. Yarın biz de kendi parti içi toplantımızda birilerinin ismini telaffuz edebiliriz ancak siz bana mikrofon uzattığınızda benden alacağınız cevap şu; “İttifakımız bilir”. Aynen genel başkanların söylediği gibi. Bizim bir ittifakımız var. Nasıl ki onlar cumhurbaşkanlığı adaylıklarında bizim adaylarımız ittifakla konuşulduktan sonra belirlenecekse aynı şekilde olacak. Burası içinde aynı şey. Bunun için kılıç-kalkan kuşanmaya gerek yok. Tüm ülkeye bakılacak, bütün matematiğe, sayılara bakılacak. Hiçbir şey yalan söylemez, istatistiklere bakılacak. İkna etmekte çok önemlidir. Kafanızda bir hedef varsa; bunu bir sunumun içine dökersiniz. “ dedi.

“BİR ŞEY DEĞİŞİR HER ŞEY DEĞİŞİR”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın yerel seçimlere üç yıl varken olmasına karşın açıklamanın zamanıyla ilgili de değerlendirmede bulunan İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural, “İl başkanı seçildiğim kongrede “Bu salondan birileri Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturacak” temennisiyle isim vermeden açıklama yapmıştım. Genel Başkanımızın sık sık ifade ettiği; “ Bir şey değişir, her şey değişir” “Ağaca yaslanma kurur insana yaslanma ölür” sözleri aklıma geldi. Allah herkese uzun ömürler versin. Ben kongrede o açıklamayı yaparken isim zikretmedim. Orada Millet İttifakı olarak misafirlerimiz vardı. Bizim partililerimiz vardı. Kimsenin önünü de kapatmanıza gerek yok. Adaylar olacak. Neden kendime de arkadaşlarıma da kelepçe takayım. O salondaki herkes adaylığa layıktır” dedi.  

“İYİ PARTİ OLMASIYLA HALA OKÇULAR VAKFINA PARA YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORDUK”

Genel merkezlerin alacağı karara uyacaklarını dile getiren İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural, “ Bu anlamda kadın siyasetçi olarak ortamı yumuşatma görevi bende olacak, bunu hissediyorum. Ancak bu da şu değil; ülkeme, partimin yönelik bir davranış karşısında da rüzgar sert esmesi gerekiyorsa sertte esecektir. Durum nerede ne yapılması gerekiyorsa o yapılacaktır. Akıl süzgecinden geçilerek asla bu noktada görevin önüne geçmemelidir.  Ortama yumuşatma görevi bizdeyse bunu yaparız ancak bu da her şeyi de kabul edeceğimiz anlamına gelmez.  Genel Merkezin aldığı karara uyacağız. Biz Balıkesir’de yaşıyoruz ancak bir bütün var. İstanbul, Ankara İYİ Parti olmasaydı o kadar kolay kazanılabilir miydi? Mümkün değil. İYİ Parti’nin olmadığını düşünün, hala Okçular Vakfına para yetiştirmeye çalışıyorduk”

“EVLİLİKLER BİLE SON BULUYOR”

Edremit Belediyesi’nin hazırladığı seçim zaferi videosuyla ilgili değerlendirme yapan İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural, “ Orada gösterilen video devam eden projeler, yapılmış işler tarzında konular vardı. 2019 yılında Edremit Belediyesi’nin alındığını, neler yapılacağı anlatıldı. Görüntülerde o dönemki il başkanımız, ilçe başkanımız hepsi mevcuttu. Bir tek sıkıntımız o videoda mikrofon İYİ Partili bir meclis üyesine uzatılmamış. Ya akla gelmemiş yahut belki program kendi iç programı olacak diye İYİ Parti’nin seçilmiş bir meclis üyesine mikrofon uzatılmadan video çekilmiş. Biz videoyu izledik. Video bir başarı hikayesini anlatıyor ancak içerisinde ittifak unsurlarından biri eksik. Sonra biz bunu güzelce ifade ettik. Ama bundan sonraki çalışmaları olarak bir dip not bıraktık. Bundan sonraki süreçte İYİ Parti Türkiye’de siyaseti şekillendirecek parti olarak öne çıkmaktadır. Genel Başkanımız Meral Akşener, 2018 yılında İYİ Parti’nin seçime girmesine katkı sağlayan CHP’li 15 milletvekilline her zaman teşekkür etmiştir. Bunların arasında Ahmet Akın da vardı. Bunlarla ilgili birliktelik sür-git devam edecek diye bir şey yok. Evlilikler bile son buluyor, bu bir ittifaktır. Şu an dönemin gerekliliği bu şekildedir. Bu konudaki en güzel öngörüyü genel merkezimiz yapıyordur zaten. Biz de il başkanları olarak üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

“OĞUZHAN BAŞKANIMIZ GENÇ BİR BAŞKAN”

İYİ Parti Edremit İlçe Başkanı Oğuzhan Cıvgaz’ın salonu terk etmesiyle ilgili de değerlendirme yapan Ural, “ Herkes kendi kişisel özellikleriyle tepkisini ortaya koyuyor. Ben Özlem Ural olarak bulunduğum hiçbir ortamı terk etmedim. O misyon tamamlanana kadar o salondan çıkamazdım. Bu salonda hep beraber kalmamız gerekiyordu,  başka bir şey yapmamız gerekiyorsa da hep birlikte yapmalıydık. Oğuzhan başkanımız genç bir başkandır. Oğuzhan başkanımız iyi bile sabretti. Videoyu sonuna kadar izledi hatta Edremit Belediye Başkanı Hasan Arslan ikinci kez konuşmaya çıktı onu da izledi. Ben çıktığımda bardak taşmış olacak ki çıkmayı tercih ettiler” dedi.

“İTTİFAKIN GEREKLERİNİ YAPIYORUZ”

İttifak olarak yerel yönetimlerde uyumlu bir çalışma ortaya koyduklarını belirten Ural, “ İttifakın gereklerini yapıyoruz. Her iki partinin de komisyonlarda üyeleri var. Bu üyeler kendi ihtisas komisyonlarıyla ilgili görüşlerini belirten ve neden evet ya da hayır dediklerini belirten rapor gönderiyorlar. Biz de bunları değerlendiriyoruz. Buna evet dedik herkes evet diyecek ya da hayır dedik hep birlikte hayır diyelim diye hareket etmiyoruz. Yakın zamanda Gökköy’de mera vasfını yitirmiş bir arazinin kullanılması konusu vardı. Biz gittik Gökköylülerle irtibata geçtik, ne düşündüklerini öğrendik. Korkuları vardı. Sonrasında Mehmet Kuşçu başkanımızla görüşüp bir araya gelindi ve bizim içinde uygun olan bir yatırım olduğuna karar verdik” dedi.