Kurban bayramı öncesinde kurban kesimi ve kurban etlerinin sağlıklı bir şekilde muhafazası konusunda uzmanlar açıklamalarda bulundu.

Kurbanlık hayvan kesimi ve doğru işlenmesinin etin kalitesi açısından çok önemli olduğunu kaydeden uzmanlar, vatandaşların ehil kişilere kurban kesimi ve işlenmesi işini vermesini istedi. Büyükbaş hayvan kesiminin 400 lira, küçükbaş kesiminin ise 90 lira arasında olduğunu dile getiren uzmanlar, “Kurban kesiminde işi erbabına verilmeli. Kesim yapılan yerlerin denetlenmesi, nerede ne kesiliyor iyi kontrol edilmeli. Bunun yanı sıra kurban edilecek hayvanın yaşının tutup tutmadığı, fiziki şartlarının nasıl olduğu, kurbanlık özelliğinin taşıyıp taşımadığı belirlenmeli. Kesim ücretleri büyükbaşlarda 400 lira olmalı, küçükbaş hayvan ise 90 lira arasında olmalı” dedi.

 

“BERBER ÖNÜNDE KIYMA MAKİNESİ VAR”

Kurban bayramı sonrasında kasapların haricinde başka meslek gruplarının da kıyma çekme işi yaptığına dikkat çeken Balıkesir Kasaplar Odası Başkanı Galip Sarıoğlu, bu konuda bir denetleme olmamasından dert yandı. Sarıoğlu, “ Bakıyorsunuz berber dükkanının önünde kıyma makinesi var, kıyma kıyıyor. O etler hangi şartlarda kıyılıyor, kıymayı çeken kişinin tecrübesi ne kimse bakmıyor. Bir kasap etleri sinirlerinden ayırıp kıyma makinesine koyarken bunu diğerleri yapmaz” dedi” dedi.

 

“SUCUK İÇİN ETİ DİNLENDİRİN”

Kıyma ve sucuk yapımıyla ilgili de uyarılarda bulunan kasaplar, “ Bugün ham maddelerin fiyatlarını öne koyarsak bir kilo sucuk 20 lira olmalı. Bunun yanı sıra sucukta çok acele edilmemeli kurbanlık et birkaç gün beklemeli. Etin dinlenmesi lazım. Sıcağı sıcağına olursa sucukta istenilen lezzet yakalanmıyor” dedi. Kurban etinin saklanması konusunda da bilgi veren Sarıoğlu, “ Kurban etleri kesinlikle poşetlere koyup buzdolabına konulmamalı. Etleri alıp balkona koysunlar üzerine ince bir şey koyup 3-5 saat arasında bekletmeliler. Et dinlensin sonra leğen ve kaplara koyun. Kesinlikle et güneşin altında da kalsa kokmaz”