On bir ayın sultanı Ramazan’ın ilk günü Balıkesir’de en büyük pazaryeri olan Gümüşçeşme’deki kapalı pazaryerinde esnafın nabzını tuttuk. Koronavirüsü salgını gölgesinde başlayan Ramazan ayının ilk gününde umutla tezgahlarını kuran esnaf, beklediği satışı yapamayınca, hayal kırıklığına uğradı.

ESNAF MARKETLERDEN DERT YANDI

Satışların daha iyi olduğu eski Ramazan’ları mumla arayan pazarcı esnafı,  pandemiden dolayı vatandaşların pazar alışverişlerini marketlerden yapmasından ve alım gücünün düşmesinden dert yandı.  Pazaryerlerinde bazı meyve-sebzelerin kilo fiyatları da şöyle: Domates 5-8 lira, biber 8-10 lira, patlıcan 3-5 lira, portakal 5-7 lira, elma 4-5 lira, salatalık 3-6 lira, kabak 5 lira, muz 12 lira, limon 6 lira, ıspanak 5 lira.

Ali Şahan: Ramazan Ayının ilk gününde iyi satış beklentisiyle açtığımız tezgahımızda beklediğimizi bulamadık. Açıkçası Ramazan ayı bereketiyle gelir ancak geçtiğimiz haftaki satışlardan bir farkı yok. Tabi bu ay itibariyle insanların ihtiyaçları da değişiyor. Mesela; domates satışlarımız iyi ancak meyve satışlarımız geçen haftanınkinden daha az.

Ülkü Güven: Bu sene Ramazan eski ramazan ayları gibi başlamadı.  Uzun yıllardır pazarlarda zeytin satıyorum. Ramazan ayında en çok tüketilen ürünlerin bir tanesi de zeytindir. Önceki yıllarda Ramazan öncesinde ve ilk haftalarında satışlarımız çok iyi olurdu. Ancak bu sene satışlarımız beklediğimiz gibi olmadı. İnsanların alım gücü düştü. Zeytinler 15 liradan başlıyor 30 liraya kadar farklı çeşitler bulunuyor. Yani her keseye göre ürünümüz olmasına rağmen satışlar istediğimiz gibi olmadı.

Hatice Yorgun: Kendi ürettiğim sebzeleri ve organik tavuk satışı yapıyorum. Bu hafta yaptığım satışla geçen hafta yaptığım satış arasında ekstra bir fark yok. Bu saate kadar 4 tavuk satışı yaptım, geçen hafta bu saatlerde aynı yerimde 6 tavuk satmıştım. Yani Ramazan ayından dolayı ekstra bir satış olmadı. İnsanlar keselerine göre alışveriş yapıyor. Bu Ramazan ayı da olsa bayram da olsa aynı şekilde.

Muhsin Aybekli:  Ramazan ayının ilk günü satışlardan memnun değilim. Market olayı bizim gibi küçük pazarcı esnafını bitirdi. Daha öncesinden mutfak alışverişini pazarlardan yapan vatandaşlar, pazaryerlerinin kapanması ve marketlerin açık olmasından dolayı alışveriş kültürünü değiştirdi. Hafta sonları dışarıda gezmek için pazardan alışveriş yapmıyor mutfak alışverişini marketlerden yapıyor. Bizim bu şartlarda marketlerle rekabet etme şansımız yok. X

Şahin Altınkaya: Ramazan ayının gelmesi bizim işlerimize ekstra bir katkı sağlamadı. Geçen hafta yaptığım satışın aynısını Ramazan ayının ilk gününde de yaptım. İnsanlar pazaryerlerine gitmek yerine marketlerden alışverişlerini yaptı.

Emrah Doğan: Pazaryerlerinin eski tadı tuzu yok. Bu sadece Ramazan ayıyla ilgili bir durum değil. Pandemi sürecinden sonra pazaryerlerinin kapalı, marketlerin açık olması işlerimizi etkiledi. İnsanlar pazaryerlerine gidemediğinden dolayı tüm ihtiyaçlarını marketlerden karşılamaya alıştı.  Ramazan ayının ilk günü itibariyle hem gelen müşteri sayısı hem de satışlar az.