CHP İl Başkanı Serkan Sarı, üniversitenin açılmasına günler kala Balıkesir’de yaşanan yurt ve barınma sorununa dikkat çekti. Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrencilerin yurt bulamadığını belirten Serkan Sarı, ev kiralarının da fahiş noktalara gelmelerinden dolayı öğrencilerin mağdur olduğunu vurguladı.

Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin toplumun gerçek sorunlarına eğilmekten uzak olduğunu ve öğrencilerin barınma ihtiyacı için bir gayret sarf etmediğini dile getirdi. Bir önemli sorunun da kırsalda uygulanan su tarifesi değişikliği olduğunu vurgulayan Sarı, Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçiyi desteklemek yerine tarife değişikliği adı altında küçük üreticiyi bitirme noktasına getirdiğini söyledi.

“NE ÖZEL NE DE DEVLET YURDUNDA YER VAR”

Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü: “ İktidar artık en küçük sorunları bile çözemiyor. Bugünlerde üniversite öğrencilerinin kayıt günleri başladı. Sanki ilk defa üniversiteler açılıyormuş gibi bir bilinmezin içine düşüldü. Yurt problemi aldı başını gitti. Şu anda Balıkesir’de öğrenciler ne devlet ne de özel yurtlarda yer bulabiliyorlar. Bu konuda bize çokça talep geliyor. Dün bize gelen bir kız öğrenci için 10’a yakın yurt işletmesiyle irtibata geçtik ancak hepsi doluydu. Yurt işletmecileri de kendilerine gelen talepleri valiliğe ilettiklerini söylediler. Valiliğinde büyük bir otel kiralayarak çözüm üretmesi yolunda bir beklenti oluştu. Çocuklar ortada ve ne yapacaklarını bilmiyorlar Geçen hafta Bandırma’daydık. 12 bin öğrenci var ama ancak 6 binine kalacak yer bulunabiliyor Kalan 6 bin öğrenci için kalacak yer yok ve onlara imkân yaratılmaya çalışılıyor. Hükümet her konuda olduğu gibi hazırlıksız ve yetersiz olduğunu gösteriyor. Sonuç itibariyle okulların kontenjanı belli, yurtların kontenjanı belli ancak bu konuda bir çalışma yapılmamış. Bugün sanki ilk defa üniversite açılıyormuş gibi herkes şaşkın. Zor bir süreç ” dedi.

2+1 EŞYALI EVLER 3 BİN 500’E ÇIKTI

Yurtların yanı sıra ev fiyatlarının da fahiş boyutları bulduğunu belirten CHP İl Başkanı Serkan Sarı, “Ev kiraları fahiş tutarları buldu. Balıkesir’de 2+1 eşyalı evler 3 bin- 3 bin 500 liraya kadar buldu. Sıkıntılı bir süreç. Bu gençler bizim geleceğimiz. Onlara sahip çıkıyor olmamız gerekiyor. Bu ülkenin geleceği için bu gençler mücadele edecek. Barınma sorununu çözemeyen bir yapıyla karşı karşıyayız. CHP olarak vaatlerimizin başında iktidara geldiğimizde bir yıl içerisinde Türkiye’deki tüm öğrencilerin yurt problemi çözülecek. Bir yılın sonunda yurt sorunu yaşayan öğrenci kalmayacak. Bunun ne kadar yerinde bir vaat olduğunu görüyoruz. TOKİ bir çok yerde rezidanslara yapıyor ama öğrenciler talebi olan temel yurt ihtiyacını bile gideremiyor. Gençlerimiz çaresiz halde. Bazı öğrenciler okulu bırakma seviyesine geldi. Bu da çaresizliğin boyutunu gösteriyor” dedi.

BÜYÜKŞEHİR ANCAK ZAM YAPIYOR

Yerel yönetimlerin gösterişten öteye gitmeyen bir yönetim anlayışına sahip olduğunu dile getiren CHP İl Başkanı Serkan Sarı, “ Edremit’te sahile yürüyüş yolu yaptım diye üç yıldır anlatan bir belediye başkanı var. AVM yaptık diye övünen bir başkan var. Ancak bunların hangisi toplumun bir sorununu çözüyor. Toplumun tabanından kopuk bir yönetim anlayışıyla bir yere varmamız mümkün değil. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi CHP kadroları tarafından yönetilsin. Toplum merkezine alınmış bir yönetimle karşı karşıya kalalım. Su tasarrufu yapmak için suya yüzde 300 zam yapan bir belediye başkanından söz ediyoruz. Yücel Yılmaz’ın tasarruf anlayışı böyle. Bunu da meşrulaştırmak için söylediği söz: ‘ Zenginler havuzlarını ucuza doldurmasın diye zam yapıyoruz’ Köylü inim inim inliyor orada. Nereye bakıyorlar, sokaktaki vatandaştan haberleri yok. Biz de şaşkınlıkla izliyoruz. Bununla ilgili davamızı açtık ve yakında bunun iptal edileceğini düşünüyoruz. En azından siyasi olarak olmasa da hukuksal olarak bunu durduracağız.

“CUMHURBAŞKANI ÖNCE AKP’Lİ

BÜYÜKŞEHİR’İ DENETLESİN!”

Vatandaşlar sürekli su faturaları getiriyor. Bin lira, bin 200 lira, 2 bin lira su faturaları var. Geçen bir vatandaş bin 450 lira emekli maaşı alıyorum gelen su faturası bin 650 lira dedi. Vatandaşa üretmeyin, aç kalın diyorlar. Büyükşehir onlara destek olup büyüteceğine onları bitirmeye çalışıyorlar. Aslında küçük üreticiyi bitirip tekellerin önünü açmaya çalışıyorlar. Buradaki üreticiler yok olsun. Bu anlayışın sonu geldi. Cumhurbaşkanı fahiş fiyatlarla ilgili marketleri denetlediklerini açıkladı. Gelsin de ilk önce suya fahiş zam yapan AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ni denetlesin.