Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte bazı okullarda Koronavirüsü vakaları tespit edilmesi ve pozitif vakaya rastlanan sınıfların karantinaya alınması kamuoyunda paniğe neden oldu. Vakaların patladığı, okulların yeniden kapanacağı söylentileri arasında yüreklere su serpen açıklama İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız’dan geldi.

EĞİTİM DEVAM EDECEK

Balıkesir’de 10 sınıftan sadece 10’nun da vaka nedeniyle sınıf karantinası uygulandığını belirten Yıldız, “Ortada endişe ve paniğe neden olacak bir tablo yok. Maske-mesafe ve hijyen kurallarına riayet ederek yüz yüze eğitimi aksatmadan devam ettireceğiz” dedi.

 

Karantina haberleri sonrasında velilerin ve öğrencilerin aklında yüz yüze eğitime ara verileceğine yönelik soru işaretleri oluştu.  Balıkesir’de Koronavirüsü’nden dolayı 10 sınıfın karantinaya alındığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Balıkesir’de 10 bin sınıf bulunuyor ve bunların sadece 10 tanesi Koronavirüsü vakasından dolayı karantinaya alındı. Ortada endişe ve paniğe neden olacak bir tablo yok. Maske-mesafe ve hijyen kurallarına riayet ederek yüz yüze eğitimi aksatmadan devam ettireceğiz” dedi. 

 

VAKALAR PATLADI

ALGISI DOĞRU DEĞİL

Koronavirüsü vakası görülen okulların tamamen karantinaya alınması gibi bir durumun olmadığını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “ Kamuoyunda okulların açılmasıyla birlikte sınıflarda Koronavirüsü patlaması gerçekleşti algısı var. Bu doğru bir bilgi değil. Balıkesir’de 10 bin derslik varsa bunların sadece 10’nun da karantina uygulaması yapıldı. Bu da binde birlik bir rakama denk geliyor. Önümüzde yüz yüze eğitimi askıya alınması gerektirecek bir tablo yok. İl Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı Kovid rehberine göre karşılaştığımız olaylara müdahale ediyoruz” dedi.

 

OKUL KARANTİNASI SÖZ KONUSU DEĞİL

Karantinaya alınan sınıfların yanı sıra okuldaki diğer sınıfları da sıkı şekilde kontrol ettiklerini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Bir öğrencinin pozitif ya da temaslı olması durumunda sınıfın ya da okulun tamamı karantinaya alınması gibi bir durum yok. Öncelikle o öğrenci gözlemleniyor. Sınıftaki diğer öğrenciler ve öğretmenler okulun girişinde 14 gün boyunca en az iki defa ateş ölçümleri gerçekleştiriliyor ve bunlar kayıt altına alınıyor. O sınıftaki öğrencilerin ders saati diğer sınıflarından farklı olması sağlanıyor. Öğretmenlerde de böyle bir durum olması halinde diğer öğrenciler ve öğretmenler pozitif kabul edilmiyor. Eğer vaka sayısı sınıflarda artış gösteriyorsa o sınıf belli bir süre karantinaya alınıyor. Bir sınıftan dolayı okulun karantinaya alınması gibi bir durum söz konusu değil” dedi.