Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı, parti binasının penceresine astığı “128 milyar dolar nerede?” pankartı savcılık kararıyla kaldırılıp, İl Başkanı Serkan Sarı ve yöneticiler ifade verdi. Pankartın kaldırılmasına tepki gösteren CHP İl Başkanı Serkan Sarı, “İktidar bu sorudan kaçmak yerine cevap versin” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı’nın hükümete yönelttiği “128 milyar dolar nerede?” sorusunun yer aldığı pankart savcılık kararıyla kaldırılırken, parti yöneticileri ifadeye çağrıldı. CHP Balıkesir İl Başkanlığı binasına asılan pankart güvenlik güçleri tarafından kaldırıldı. Savcılıkta konuyla ilgili ifadesini verdikten sonra açıklama yapan CHP İl Başkanı Serkan Sarı,  “Halkımızın hakkını sormak için il başkanlığımıza ve ilçe başkanlıklarımıza asmış olduğumuz “128 milyar dolara nerede?” afişlerimizi savcılık kararı ile kaldırıp bizlerin ifadeleri alındı. Bu pankartla ilgili üzerimize atılmış bir takım suçlar vardı. İlgili kanunun 125.maddesinin 1,2,3a ve 4.maddelerinin yanı sıra; ifade esnasında savcımız bununla da yeterli kalmayarak TCK’nın 101.maddesinin birinci fıkrası doğrultusunda da ilave bir suç atfetme gereği duymuştur. Bu da; Türk milletine, devletine, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ve hükümetin temsilcilerini aşağılamak suçu ilave edilmiştir üzerimize atılı olan suçlara ilave olarak” dedi.  

“BU AFİŞLERDEN RAHATSIZLIK DUYULMUŞ”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin astığı afişten rahatsızlık duyulduğunu belirten İl Başkanı Serkan Sarı, “ Bizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet etmiş olduğu cumhuriyetin değerlerini savunan partililer olarak halkımızın hakkını sormaktan asla geri durmayacağız. Bugün herhangi bir kamu görevlisine, kamu çalışanına ya da Türkiye Cumhuriyeti’nin herhangi bir kurumunu aşağılayan, küçük düşüren herhangi bir beyanatımız olmamıştır. Sorduğumuz tek bir soru var; 128 milyar dolar nerede? Sokakta pandemiyle mücadele eden, ekonomik krizin altında ezilen, mağdur olan, işsiz kalan, evine ekmek götüremeyen vatandaşlarımızın hakkını sormak bizim en tabi görevimiz. Biz bugün CHP’li siyasetçiler olarak Türkiye’nin dört bir yanında Balıkesir’in birçok ilçesinde bu soruyu sormak için billboardlarla, parti binalarımıza bu afişleri astık. Bugün görüyoruz ki; bu afişlerden rahatsızlık duyulmuş ve toplatılma kararı alınmış. Bu kararın hiçbir anlamlı gerekçesi olamaz” dedi.  

“HAKKIMIZDA İŞLEM YAPILMASINI DEĞİL CEVAP BEKLİYORUZ”

Hükümetten bu konuyla ilgili açıklama beklediklerini dile getiren Sarı, “Türkiye’yi yöneten iktidarın, hazinenin, ekonomi bakanının çıkıp halkımızın anlayacağı şekilde açıklama yapması gerekiyor. Biz bu kaynağın açıklamasını bekliyoruz. Bu soruları sormaya devam ediyoruz. Bu soruları sorduğumuz için hakkımızda işlem yapılmasını değil halkımıza cevap verilmesi gerekmektedir. Kolluk güçlerimizin böyle bir konuyla ilgili günlerdir uğraştırılmasıdır. Günlerdir Türkiye’nin dört bir yanında savcılık, emniyet bu pankartların toplatılmasıyla ilgili görev yapmaktadır. İlk seçimde halkımız sandıkta gereken cevabı verecektir”