AK Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin, Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi şadırvanda restorasyon çalışması yaptığı belirtti.

AK Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin, şadırvanın su borusu çalışmaları sırasında zarar gördüğü, çeşme bölümünün ortadan ikiye ayrıldığı, yapının büyük zarar gördüğü, yok olma tehlikesi geçirdiği ve Büyükşehir Belediyesi’nin bu durumu örtbas etmek için Restorasyon Proje, kurul izni olmadığı halde örtü ve iskele ile örttüğü iddialarının yanlış olduğunu kaydetti.

 

RESTORASYON PROJESİ 2018’DE ONAYLANDI

Şadırvan için rölöve restitüryon ve restorasyon projesinin 2018 yılında Altıeylül Belediyesi tarafından çizdirildiğini belirten Şahin, bu projenin 9 Mayıs 2018 tarihinde Balıkesir Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nca onaylandığına, 17 Eylül 2020 tarihinde de restorasyon işi için Altıeylül Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi’nin protokol yaptığına dikkat çekti. Şahin, “Büyükşehir İmar ve Şehircilik Dairemiz Restorasyon Yapım İhalesi yapmış ve ihaleyi kazanan Naturel Ltd.Şti. ile 02 Şubat 2021 tarihinde sözleşme yapmış ve restorasyon başlamıştır. Restorasyon işleminde ilk olarak Şadırvanın orijinalindeki Mozaik Kaplama üzerindeki çimento kaplamalar sökülmektedir. Büyükşehir Belediyesi’nin tarihimize sahip çıkması, yapıldığı günden bu güne 110 yıl geçmesine rağmen hiç Restorasyon yapılmamış atalarımızın emanetine Büyükşehir sahip çıkmıştır” dedi.

 

AK Parti Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin, “Büyükşehir Belediye başkanımız Yücel Yılmaz’ın talimatları doğrultusunda Havran’dan Ayvalık’a, Dursunbey’den  Altıeylül’e yıllardır ihmal edilmiş tarihi eserleri sosyal, kültürel ve turizm hayatına kazandırmak için çalışmalar sürüyor” dedi