Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi yaptığı Başçeşme mezarlığı girişini yıkarak halkın kaynaklarını zayi ettiğini belirtti. Başçeşme mezarlığının girişinde tamamlanan bölümün sokağa çıkma yasağında halktan kaçırılarak yıkıldığını kaydeden Sarı, “Aylardır süren tadilatla yapılan düzenlemeler kimin aklı ile yapıldı, kimin aklı ilave niçin yıkıldı? Hangi amaçla yapıldığı ve hangi amaçla yıkıldığı belli olmayan; programsız, vizyonsuz yatırımların sonucunu halkımız bilmelidir” dedi.

Başçeşme mezarlığının düzenlenmesi projesi kapsamında yapımı tamamlanan giriş kapısının Büyükşehir Belediyesi tarafından sokağa çıkma yasağında halktan kaçırılarak yıkıldığını vurgulayan Serkan Sarı,  şehrin yap-boz tahtasına döndüğünü ifade etti. Büyükşehir Belediyesi’nin bir ilçe belediyesi gibi çalıştığını kaydeden Sarı, “ Aylardır süren tadilatla yapılan düzenlemeler kimin aklı ile yapıldı, kimin aklı ilave niçin yıkıldı? Hangi amaçla yapıldığı ve hangi amaçla yıkıldığı belli olmayan; programsız, vizyonsuz yatırımların sonucunu halkımız bilmelidir. Şehrin kaynaklarını zayi etmek konusunda ısrar eden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi için “21. İlçe Belediyesi” dediğimizde kızıyorlar ama bu, bir ilçe belediyesi düzeyinde bile program yapamayan, yatırımlarını planlayamayan, halkın kaynaklarını hesapsız bir şekilde ziyan eden bir yönetim ile karşı karşıya olduğumuz gerçeğini değiştirmez. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizim yapmış olduğumuz açıklamalardan sonra, Büyükşehir Belediyesi’nin ihale ettiği Başçeşme Mezarlığı Revizyon Projesi ile ilgili olarak Karesi İlçe Belediye Başkanı Dinçer Orkan açıklama yapmış ve burada herhangi bir kamu zararı olmadığını beyan edip, müteahhittin bu zararı karşıladığını dile getirmiştir. Bu yeterli değildir; biz, bu konuda ihaleyi yapan ve projenin sorumlusu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'dan daha açıklayıcı bir bilgi paylaşmasını talep ediyoruz” dedi.

“DAHA ÖNCE DE BÖYLE OLDU”

Başçeşme Mezarlığı Revizyon projesinin teslim tarihini geçtiğini ve halen teslim edilemediğine dikkat çeken CHP İl Başkanı Serkan Sarı,  “Bu proje 29 Mart’ta teslim edilmesi gereken bir proje neden hala teslim edilmiş değil? Çizilen projeye bakıldığında planlamanın doğru olmadığı konunun uzmanları tarafından net bir şekilde anlaşılabilmektedir, buna rağmen çizilen projeyi uygulayan müteahhittin hatasıymış gibi lanse edilmesi ne kadar doğrudur? Şehrimizi yapboz tahtası gibi vizyonsuz bir şekilde yönetilmesinin sonuçlarını hep birlikte görüyor ve bedelini birlikte ödüyoruz. Bölgede yıllardır var olan ağaçları da keserek yok edilmesi de ayrı bir tartışma konusudur.  Konu hakkında ayrıntılı açıklama yapılarak kamuoyunun bilgilendirileceğini umut ediyoruz. Daha önce de Turan Caddesi üzerinde yapılan yol çalışmalarında yağmur drenaj hattı yapmayı unutmuşlar ve bu vizyonsuzluk sebebiyle bütün kaldırımlar kırılarak yeniden yapılmıştı; o zaman da yine müteahhit firmanın bu zararı karşıladığı! dile getirilmişti. Buradan anlaşıldığı üzere müteahhit firmalar ile öyle bir “yüksek kar marjı” ile çalışılıyor ki bütün proje yıkılarak yeniden yapılıyor ama firma zararı doğmuyor!  Yapmış olduğumuz açıklamalar hiç kimsenin arasına fitne sokmak amacı ile yapılmış açıklamalar değildir. Açıklamalarımızın amacı, Balıkesir’in kaynaklarının ve halkın vergilerinin nerelerde, nasıl zayi edildiğinin hesabının verilmesini sağlamaktır.

“HESAP SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Balıkesir halkının kaynaklarının doğru kullanılması hususunda hesap sormaya devam edeceklerini dile getiren CHP İl Başkanı Serkan Sarı, “  Bugün çarşıdaki esnafımız, fabrikadaki işçimiz, sokaktaki emekçimiz, market market dolaşıp indirim takip eden emeklimiz, üniversite bitirip iş bulamayan gençlerimiz bir dilim ekmek derdi ile mücadele ederken, kaynaklarını bu kadar müsrifçe ziyan eden bir yönetim herhalde Türkiye'nin başka bir yerinde yoktur. Yapılan plansız, programsız yatırımları eleştirmek ve bunları Balıkesir kamuoyuyla da paylaşmak bizim görevimizdir. Bundan sonra kentimizi yönetenler belki en azından halkın görüşlerini alır;ahbap çavuş ilişkileri ile değil,alanlarında uzman kişilerle çalışarak plan ve program dahilinde yatırımları planlarlar. Bu yönetim tarzı ile sadece şu “tadilat yap-yık-yeniden yap” tipi iş yapış belki on binlerce, belki yüz binlerce lira kaybedilmiş durumda. Bu paralar; halkımızın parasıdır, Balıkesirlilerin kaynağıdır; bu kaynakları zayi edenlerden hesap sormaya devam edeceğiz.” dedi.