Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, ve içilebilir su ulaştırmak için suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Balıkesir ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor

 

Balıkesir Susurluk Ümiteli Göletinde çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, ‘Çalışmaları devam eden Balıkesir Susurluk Ümiteli Göletinin tamamlanması sonucunda barajda depolanacak su ile 2.200 dekar tarım arazisinin sulamasının sağlanacağını’ söyledi.

Enjeksiyon işleri, dolusavak kazısı ve derivasyon kondüvisi beton imalatları tamamlandığını” ifade eden Genel Müdür Akca, Göletin gövde dolgu işleri devam ettiğini belirterek, “Temelden yüksekliği 28 metre ve su depolama kapasitesi 850.000 m³ olan Balıkesir Susurluk Ümiteli Gölet’inin tamamlanması sonucunda 2022 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 6 milyon 600 bin TL katkı sağlaması hedeflenmektedir.” dedi.