Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ni Marmara Denizi’ni esir alan müsilaj sorunuyla mücadele konusunda eleştirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin üç tane vidanjörle göstermelik bir şekilde müsilajla mücadele ettiğini dile getiren Sarı, “Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Güre’de oturduğu yazlığının fosseptiği vidanjörle alınıyor. Sadece taş döşeyerek ben bu kenti şiir gibi yönetiyorum denilmez. Bugün Marmara Denizi pislikten, kirlilikten dolayı gitti yarın önüne geçilmezse Körfez’de de aynı manzara ortaya çıkacak” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorunu üzerinden eleştirdi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin müsilajla mücadelesinin yeterli olmadığına dikkat çeken Serkan Sarı, birkaç vidanjörle bu soruna çözüm bulunamayacağını vurguladı. Şehrin sorunlarını dile getirdiklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz tarafından hedefe konulduklarını kaydeden Sarı, “ Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, seçildiği makama uygun şekilde hareket etmesini, şehri yönetmesini bekliyoruz. Muhalefet olarak eksik gördüğümüz yanlış gördüğümüz her şeyi dile getiriyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bu eksikliklerin dile getirilmesinden dolayı rahatsız oluyor. Geçen haftalarda belediye meclisinden önce gündeme getirdiğimiz iki konu vardı. Bunlar; Ayvalık’ta fırtınada gemileri zarar gören balıkçılar ve Marmara Denizi’ni etkisi altına alan müsilaj sorunuydu. Bu iki temel konuda kentin öncelikli konusuydu. Basın mensuplarına çağrıyı yapan Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığıydı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, şehrimize yakışmayacak bir üslupla dil kullanmayı seçti. Sandviçlerden yararlanıyorsunuz da o yüzden burada toplantı yapıyorsunuz ifadesini kullandı. Biz şehrin dört bir tarafında basın açıklamaları yapıyoruz. Hatta meclis orada konuşan meclis üyelerimizin mikrofonunu kapattırarak, bizim imkanlarımızla burada basın açıklaması yapamazsınız demiştir. Ben CHP İl Başkanı ve aynı zamanda grup başkanıyım. Büyükşehir Belediyesi’nin önünde, kentimizde vatandaşlarımızın mağdur olduğu neresi varsa biz orada basın açıklaması yapıyoruz. Hatta bundan sonra daha çok yapacağız” dedi.

 

“YAZLIĞININ FOSSEPTİĞİ VİDANJÖRLE ALINIYOR”

Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununa yönelik Büyükşehir Belediyesi’nin müdahalesinin yeterli olmadığını belirten CHP İl Başkanı Serkan Sarı, göstermelik çalışmalar yapıldığını kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı “Bu kenti şiir gibi yönetiyorum” sözleri üzerinden eleştiren Sarı, “ Müsilaj sorunuyla ilgili yetkisi doğrultusunda elinden geleni sonuna kadar yapacak. Bugün üç tane vidanjörle müsilaj temizliği yapıyorum edasıyla fotoğraf çektirip, iki saat sonra tası tarağı toplayıp gidiyorsa bu şehre ihanet ediyor demektir. Biz bu şehrin sorunlarına odaklanan bir yönetim istiyoruz. Bunu da kendisinden göremiyoruz. Tabi bunları dile getireceğiz.  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Güre’de oturduğu yazlığının fosseptiği vidanjörle alınıyor. Sadece taş döşeyerek ben bu kenti şiir gibi yönetiyorum denilmez. Bugün Marmara Denizi pislikten, kirlilikten dolayı gitti yarın önüne geçilmezse Körfez’de de aynı manzara ortaya çıkacak” dedi.

 

“KENTE YAPILAN İHANET HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin değerlerini hedef aldığına dikkat çeken CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Edremit Dalyan’daki doğal alanın ranta kurban edilmemesi için mücadele edeceklerini söyledi. Sarı, “Gündem kentin değerlerinin korunması. Bir tarafta kentin değerlerini yok etmeye çalışan kenti bir rant kaynağı olarak gören bir Büyükşehir Belediyesi anlayışı ve bunu korumaya çalışan millet ittifakı. Biz bu kentin değerlerini ve halkın çıkarlarını korumak için mücadele ediyoruz. Gündemimizin bir diğer önemli konusu Dalyan’da yaşanan rantlaşma çabası. Bununla ilgili mücadelemiz devam ediyor. Oradaki sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geliyoruz. Israrlı olarak burasının imara açılarak satışıyla ilgili bir çaba içerisinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi. Burayı bir rant kapası olarak görüyorlar. Biz bunun doğru olmadığını düşünüyoruz. Elimizdeki kaynakların doğru olarak kullanılması gerekir. Bütçenin ve gelirin doğru planlanarak yatırımlara yönlendirilmesini istiyoruz. Bugün olmayan bir bütçeyle bir gelecek hayal etmeye çalışıyorlar. Bütçe doğru planlanmadığı sürece faciayla sonuçlanır. Geçtiğimiz günlerde faaliyet raporudur, denetim raporudur meclise sunuldu. Dönem ödevi gibi rapor hazırlanmıştı. Rakamlar yalan söylemez. Kente yapılan ihanet herkesin gözleri önünde. Biz bunları söylemeye devam edeceğiz” dedi.