Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı son veride Balıkesir’de Kovid-19 vakaları 100 binde 29 olarak açıklandı. Bir ara 100 binde 20’ye kadar vaka sayılarını düşüren Balıkesir’deki bu artış resmi kurumları alarma geçirdi. Sağlık İl Müdürü Dr. Serkan Kadir Keskin, vakaların maske- mesafe kuralına uyulması gerektiğini belirtti.

Sağlık İl Müdürü Dr. Serkan Kadir Keskin, Balıkesir’deki Kovid-19 vakaları ve aşılama faaliyetlerine ilişkin açıklamada bulundu.  Sağlık Bakanlığı’nın son açıkladığı veride Balıkesir’in vaka sayısının 100 binde 29 olduğunu belirten Serkan Kadir Keskin,  Türkiye’de en az vaka sayısının görüldüğü ilk 10 şehirden biri olmalarına rağmen vaka sayılarında artış yaşandığını, kısıtlamalar ve tedbirle karşı karşıya adına maske-mesafe ve aşılamaya dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Aşılama faaliyetlerinde Balıkesir’in Türkiye’de beşinci sırada yer aldıklarını ifade eden Sağlık İl Müdürü Keskin, hızlı bir şekilde toplumun geniş bir kesimini oluşturan 18-30 yaş grubunun aşılanmasını bitirmeye çalıştıklarını açıkladı.

 

KORKUTAN YÜKSELİŞ

Keskin, “Türkiye’de vaka sayıları artıyor.  Balıkesir’de de vaka sayıları bir ara yüzde 20’lere düşmesine rağmen Sağlık Bakanlığı’nın son açıkladığı veride 100 binde 29’e yükseldik.  Aşılama oranımız iyi. Türkiye’de beşinci sırada yer alıyoruz. Ancak bu hastalığa karşı yüzde 100 koruma anlamına gelmiyor. Aşı olanlar da hastalanabiliyor ya da başkalarına bulaştırabiliyor.  Maske-mesafe kuralına uymalıyız. Türkiye’de her ne kadar en az vaka olan 10 il arasında yer alsak ta yarın tablo terse gidebilir. Balıkesir olarak son 5 ayda büyük emekler vererek bu seviyelere geldik. Mart-nisan ayı gibi Türkiye’de vaka sayısı en yüksek iller arasında yer alıyorduk. Şimdi bu emeği ve özveriyi yok etmeden kurallara uymalıyız. Vaka sayıları arttığında ne olduğunu yaşayarak gördük. Okullar kapandı, esnaflar işyerlerini açamadı, sokağa çıkma kısıtlamaları yaşandı” dedi.  Türkiye’de olduğu gibi Balıkesir’de de Delta varyantının bulunduğunu dile getiren Keskin, tüm ilçelerde Delta varyantının çıktığını söyledi.

 

HAYDİ GENÇLER AŞIYA

Virüsün önüne geçilmesi adına aşılamanın çok önemli olduğuna değinen Sağlık İl Müdürü Dr. Serkan Kadir Keskin, “ Balıkesir, aşılamada beşinci sırada yer alıyor.  Yüzde 75’in üzerinde yer alıyoruz. Ancak biz bu hesaplamayı 1 milyon 280 bin nüfusa göre yapıyoruz. Şu anda turizm sezonu ve Balıkesir’in turistik ilçelerine gelen misafirlerle birlikte nüfusumuz 2.5- 3 milyonu buldu.  Misafirlerimizin aşı olup olmadığını bilemiyoruz. Bunun için bizim aşılamayı daha yukarıları çıkarmamız gerekiyor.  Nüfusun büyük kesimini kapsayan 18-30 yaş grubunun aşılanması çok önemli. 18-30 yaş grubu mobil, hayatın içinde hem çalışan hem de tüketici olarak yer alıyor. Bu yaş grubunda aşılamayı üst seviyeye çıkarmalıyız. Gençlerimizi hem kendilerinin hem de sevdiklerinin sağlığını riske atmamaları için bir an önce aşı olmaya davet ediyorum” dedi.