Gömeç'te devremülk otel inşaatı yapan bir firmadan inşaat aşamasındayken devre mülk satın alan yüzlerce kişi, 8 yıla yakındır devremülklerin kendilerine teslim edilmediğini belirtip yetkililerden yardım istedi. Yaklaşık 2 bin 400 kişinin mağdur olduğu grup sosyal medyada 'Gömeç Yaşam Termalzedeler' adlı grup kurarak seslerini duyarmaya çalışıyor.

Gömeç'te emeklilik yıllarında tadını çıkarmak için termal devre mülke inşaatından hisse alan yüzlerce yatırımcı 8 yıla yakın bir süredir haklarının verilmediği gerekçesiyle mağdur olduklarını belirtip yetkililerden yardım talep etti.  İnşaat halindeyken "Torununuz torununa miras kalacak" slogınayla Türkiye'nin dört bir yanından yüzlerce insana 1+1, 2+1 ve 3+1 devre mülk satışı yapan firmanın, müşterilerine devre mülkleri teslim etmediği iddia edildi. Sosyal medyada 'Gömeç Yaşam Termalzedeler' adlı sayfa oluşturup mağduriyetlerini duyurmayan çalışan grup, 2 bin 400'e yakın kişinin mağdur olduğunu belirtti.  Firmanın borçlarından dolayı otelin ipotekli olduğunu ileri süren mağdurlar, parasını verdikleri devre mülklerin bankalar tarafından el konulmasından korkuyor. Uzun süredir yetkili firma yetkilileri tarafından oyalandıklarını vurgulayan mağdurlar,  alamadıkları devremülklerin vergilerini ödediklerini belirtti.

AİLELERE TESLİM EDİLMEDİ

Mağdurların yaptıkları ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Balıkesir'in Gömeç ilçesinde, Yaşam Termal Kaplıca Otel yapılacağı iddia edilerek Türkiye genelinde 2 bin 400 aileye renkli bir tablo çizilerek, 'Torununuzun torununa miras kalacak' sloganıyla Varmak İnşaat yetkilisi müteahhit tarafından hisseler satıldı. Aradan 7 sene geçmesine rağmen ailelere teslim etmedi. Yaşlı olan bazı hissedar üyeler, parasını ödediler ancak devre mülklerden yararlanamadan hayatlarını kaybedenler oldu. 7 yıldır hizmet alamadığımız gibi bir de üstüne rayiç bedel fark cezası vergi cezası ödüyoruz. 'Tapusunu alamayan, ödemesini yapmış hissedarların da devre mülklerin üstünde kaç tane icra var?' bu konuda bizlere hiç kimse açıklama yapmıyor. Bunca mağduriyetle üyeleri oyalayan yetkili, tesisi satma ya da kiralama yoluna gitmiyor. Hiçbir çözüme yanaşmıyor. Yaşam Termal hissedarları olarak bizler; 'Birikmiş haklarımız ne olacak?' diye endişe içinde beklerken, bu kanayan yaramız devletimizin ilgili bakanlığının el atmasını bekliyoruz. Çünkü içinde bulunduğumuz koşullarda hissedarı olduğumuz bu devre mülklerden yararlanamadığımız gibi, bunları ne satabiliyoruz ne de ne satabiliyoruz. Şimdiye kadar verilen tüm açılış tarihleri oyalama taktikleriyle bizlere verdikleri sözleri tutmuyorlar."

FİRMA AÇIKLAMA YAPTI

Yaşam Termal Otel Yönetim Kurulu yetkilileri sosyal medya hesaplarında açıklama yaptı.  Pandemi sürecinden dolayı oteli açamadıklarını belirten firma yetkilileri; "İnşaatımızın bittiğini, bazı düzenleme ve denemeler yaparak tesisimizi açabileceğimizi belirtmiştik. Bu çerçevede Kurban Bayramında A Bloktaki daireleri ve A blok önündeki açık havuz ve kafeteryayı hizmete açmayı düşündük. Ancak pandemi koşulları nedeniyle konuyla ilgili devlet kurumlarının istediği şartlar ve SPA bölümlerinin yasak kapsamında olması bu düşüncemizden vazgeçmemize yol açtı. Yaşam Termal olarak tesisimizin açılmaması sizleri üzdüğü ve mağdur ettiği gibi, bizi firma ve yönetim olarak fazlasıyla üzmekte, yüksek oranda maddi ve manevi mağduriyetimize yol açmaktadır. Bu nedenle herkesten çok tesisimizin açılmasını biz istemekteyiz. İnşaatın bittiğine dair Gömeç Belediyesi'nden aldığımız yazı da ektedir. Gelişmelere bağlı olarak sizlere buradan daha sık açıklamalar yapacağız" ifadelerini kullanıldı.