Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, ETU Triatlon Avrupa Kupası ve ETU Gençler Triatlon Avrupa Kupası yarışlarına ev sahipliği yapan Avlu’yu ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonunu öve öve bitiremedi. Yurtdışından yarışlara gelen sporcu kafileleri de yarışların yapıldığı Avlu’ya “Burası sanki triatlon stadyumu gibi” sözleriyle hayranlıklarını dile getirdi.

BÜYÜK İŞ BAŞARDILAR

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yarışların sağlıklı bir şekilde yapılması için önemli düzenlemeler yaptığına dikkat çeken Yalçınkaya, “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi gerçekten çok büyük bir iş yaptı. Önce bu kanalı ıslah ettiler sonra yukarıdan gelen pis suyu alttan borularla geçirdiler. Çok büyük yatırım yaptılar. Önümüzdeki yılın planını şimdiden yapmaya başladık” dedi.

 

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ve Avrupa Triatlon Birliği’nin organizasyonuyla gerçekleşen ETU Triatlon Avrupa Kupası ve ETU Gençler Triatlon Avrupa Kupası yarışları dün start aldı. Avlu’da üç gün boyunca sürecek yarışlara 31 ülkeden 500’e yakın sporcu katılım gösterdi. Türkiye’de ilk defa bir kanalda gerçekleştirilen triatlon şampiyonası olma unvanını elinde tutan Balıkesir’deki organizasyon Triatlon Federasyonu ve yabancı heyetler tarafından da öve öve bitirilemedi.

 

YABANCILARIN AVLU YORUMU:

 “BURASI SANKİ TRİTLON STADYUMU”

Avlu’nun triatlon yarışları için çok uygun bir olduğunu, yurtdışındaki sporcularında bu ortamda yarışmak istediğini ifade eden Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, “ Pandemiden sonra Avrupa’daki birçok yarış halen ertelenmişken bu çapta böyle büyük bir organizasyon ilk defa oluyor. Elitlerde çok üst düzey sporcular var burada.  Balıkesir, yıllarca triatlona milli sporcular vermiş bir il.  Türkiye tarihinde de ilk defa bir kanalda yarış yapıldı. 2019 yılında yaptığımızda insanların kafasında soru işareti vardı. Ancak buraya gelen yabancı delege parkuru çok beğendiğini, sanki triatlon stadyumu yapmışız gibi diyerek düşüncelerini ifade etti. Görselliği çok iyi, ortasında kafeler var. İnsanlar yüzmeyi baştan sona izleyebiliyor. Açık denizde sadece startta görüyorsunuz sporcuları. Görselliği çok iyi parkur” dedi.

 

“BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

 ÇOK BÜYÜK BİR İŞ BAŞARDI”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Avlu’da triatlon yarışlarının yapılması için büyük bir özveri ortaya koyduğunu kaydeden Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, “  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi gerçekten çok büyük bir iş yaptı. Önce bu kanalı ıslah ettiler sonra yukarıdan gelen pis suyu alttan borularla geçirdiler. Çok büyük yatırım yaptılar.  Burada triatlon sporunun yanı sıra kano yarışları da yapılabilir. Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki yılda burada yarışların yapılması için bizden talepte bulundular. Bugün ki yarışlar iyi başladı, sadece sıcaklar biraz yüksek. Onun haricinde her şey istediğimiz gibi gidiyor”

 

“GELENEKSEL HALE GETİRMEK İSTİYORUZ “

Yarışlara yurtiçinden 500, yurtdışından da 200 sporcunun katıldığını belirten Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya,  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yarışları geleneksel hale getirmeyi planladığını, önümüzdeki yılın organizasyonu için çalışmalara şimdiden başladıklarını söyledi. Yalçınkaya, “ Burada yurtiçinden 500’e yakın, yurtdışından da 31 ülke ve 200’ü aşkın sporcu var. Şu ana kadar bizim ülkemizde yaptığımız en fazla ülke katılımlı yarış. Bizim beklentimizin üzerinde.  Burada yarışan sporcular puan alıyorlar. Avrupa Federasyonu ilk kez bu yarışı canlı yayınlayacak. Avrupa Federasyonu ilk kez bunu canlı yayınlayacaklar. Balıkesir’de biz bu işi gelenekselleştirmek istiyoruz. Burada çok meşhur Kurtdereli Yağlı Güreşleri var. Biz de ona benzer triatlon yarışlarını geleneksel hale getirmek istiyoruz. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Gençlik Spor İl Müdürlüğü bu organizasyona büyük önemi veriyor. Bu iki kurumun personeli büyük bir özveriyle organizasyonun başarılı geçmesi için ellerinden geleni ortaya koyuyor.  Bu işbirliği de başarıyı getiriyor. Biz de elimizden geldiğince desteklemeye çalışıyoruz” dedi.