Yücel Yılmaz, Anadolu Ajansı’na açıklama yapmış. “Biz Çamlık’ı şöyle yaptık, temelini böyle attık, Hilal minareyi şöyle kondurduk...” demiş. Pardon ama projeyi yapan da bitiren de Edip Uğur

Yücel Başkan belki unutabilir ama bu memleket Edİp Uğur ismini unutmaz. Siyasi ikballer uğruna ‘Vefa’yı rafa kaldıranlara yine Edip Uğur’un sözleriyle hatırlatalım: Dünya fani. Ne mutlu bu kubbede hoş seda bırakanlara. Bu işte vefa da var veda da var...


UĞUR KUBBEDE HOŞ SEDA BIRAKTI

Ne demişti Edip Uğur “Makamın ömrü var, dünya fani, bu dünya imtihan yeri. Bizler imtihandayız, her işte hayır vardır. Ne için yaşıyoruz, ne için çabalıyoruz? Şu fani dünyada imtihanı kazanmak, bu kubbede bir hoş seda bırakmak. Ne mutlu bu kubbede hoş seda bırakanlara. Ömrümüzün ne kadar olduğunu Cenab-ı Allah bilir. Ama bize ilahi tavsiye diyor ki; kıyamet koparken elinde fidan varsa onu dik”

VEFAYI SİYASETE KURBAN EDİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, siyasetteki hocası Edip Uğur’un bu sözlerinden ders almamış olacak ki siyasi dengelere vefayı kurban ediyor. Son örneği de Edip Uğur’un başkanlığı döneminde geliştirdiği Çamlık Projesi’nde görüldü. Yılmaz, AA’ya yaptığı açıklamada Uğur’un vizyon projesi Çamlık’ı sanki kendisi tasarlamış, kendisi tamamlamış gibi konuştu. Yücel Başkan unutsa da Balıkesirliler Edip Uğur’u unutmaz.

EDİP UĞUR’A AYIP OLDU

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın kısa bir süre önce hizmete giren ve her gece binlerce vatandaşın akın ettiği Çamlık Projesi’yle ilgili Anadolu Ajansı’na yaptığı değerlendirmede projenin temelini atan ve belli seviyeye getiren Kurucu Başkan Ahmet Edip Uğur’u ağzına almadan, projenin tüm aşamalarının sanki kendi döneminde yapılmış gibi açıklamada bulunması tepki çekti.

SİYASETTE AHDE VEFA YOK

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kurucu Başkanı Ahmet Edip Uğur döneminde projelendirilen ve temeli atılan, Yücel Yılmaz’ın döneminde ise tamamlanarak hizmete açılan Çamlık Projesi kısa süre içerisinde Balıkesirlilerin yeni uğrak yeri oldu. Hilal Minareli Camisi, kütüphanesi ve sosyal donatı alanlarıyla Balıkesir’in yeni simgesi olan Çamlık’ı her akşam binlerce insanın ziyaret ettiği bu günlerde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklama siyasette ahde vefanın olmadığını gösterdi.

KARESİ BELEDİYE BAŞKANI OLARAK TEMEL ATMA TÖRENİNDE YER ALDI

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada Çamlık Projesi’nin mimari olan ve projenin temelini atıp çalışmaları bir seviyeye getiren Ahmet Edip Uğur’u bir kez ağzına alıp teşekkür etmedi. Başkan Yılmaz bununla da kalmayıp vizyon projeye sanki kendi döneminde başlanmış ve tamamlanmış havası veren açıklamalarda bulunması Balıkesir kamuoyunda tepkilere neden oldu. Yılmaz, 2017 yılında Karesi Belediye Başkanı olarak projenin sözleşme töreninde dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’la aynı karede yer almış ve Çamlık’ta gerçekleştirilen temel atma törenine katılmıştı.

İŞTE O TEPKİ ÇEKEN AÇIKLAMA

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Çamlık Projesi’yle ilgili A.A’ya verdiği tepki çeken açıklama şu şekilde:  “Biz bu projeyi yaparken Balıkesir’in ihtiyaç duyduğu belirli sosyal ihtiyaçları karşılayalım istedik. Mesire alanı olsun dedik, şehrin ihtiyaç duyduğu kartpostal bir alan olsun istedik. Işıklandırmasıyla, şehrin her yerinden görünme özelliğiyle şehrin simgesi olması istedik. Bu nedenle şehrin en yüksek tepesi olan Çamlık’a Hilal minareyi yerleştirdik. Ayrıca burada Minia Balıkesir var. Balıkesir’in gravürlerle, minyatürlerle anlatılmış hali var. Balıkesir’in tarihi binaları Minia Balıkesir’de sergileniyor. Burada çok büyük bir kütüphanemiz de var. Şehrin tamamına hizmet edebilecek bir kütüphane. Yine aynı anda 3 bin 70 kişinin namaz kılabileceği bir cami yaptık. Sosyal alanlarımız da var. 11 bin metrekarelik bölümde alışveriş alanları oluşturduk. İnsanlarımız günün 24 saati buraya gelebilir, ibadet edebilir, dinlenebilir. Proje kapsamında yürüyüş parkurlarımız da mevcut. Yeşil alanlarımız var. Kamuoyunda Çamlık’ın betona gömüldüğü eleştirileri yapılıyordu. Var olanın dört katı yeşillik kullanıldı.”