Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 4-10 Aralık tarihleri arasını kapsayan son vaka sayılarını paylaştı. Son haftalarda vaka sayıları düşüşe geçen Balıkesir, 4-10 Aralık tarihleri arasında vaka sayısı bir önceki vaka sayısı 385,23’ten 323.88 düştü. Balıkesir, bu düşüşe rağmen Türkiye’de en fazla vaka sayısının görüldüğü iller sıralamasında üstlerde yer aldı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Twitter hesabından Covid-19’da 4-10 Aralık tarihleri arasını kapsayan, illere göre haftalık vaka sayısını gösteren haritayı paylaştı. Haritaya göre; Balıkesir’de her 100 bin kişide görülen vaka sayısı 323.88 oldu. Uzun bir süre vaka sayısı bir önceki haftaya göre artış gösteren illerin başında gelen Balıkesir, son haftalarda vaka sayılarında yaşanan düşüşle bu kategoriden çıktı. Kasım ayında vaka sayıları her 100 bin kişide 410,79’a kadar yükselen Balıkesir’de 1 aylık bir süreçte verilerde düşüş gözlendi. Son veri açıklamasında 385,23 olan Balıkesir, geride kalan süreçte 62 birim düşüşle 323,88’e kadar geriledi.

 

DÜŞEŞE RAĞMEN

VAKA ORANI YÜKSEK

 

Balıkesir’in hafta vaka sayısında düşüş olmasına rağmen toplam vaka sayısı bakımından Türkiye’de en çok vaka görülen illerin başında geliyor.  Balıkesir, aşılama konusunda Türkiye’nin en iyi illeri arasında olmayı sürdürüyor. Aşılamanın başlatıldığı ilk günden bu yana konuya hassasiyetle eğilen Balıkesir, iki doz aşı yapılma oranında yüzde 83,1 ile Türkiye’nin en iyi 8. ili oldu.