Vali Hasan Şıldak ve Eşi Fatma Nur Şıldak, Balıkesir Valiliği öncülüğünde yürütülen uyuşturucu ile mücadele kapsamındaki "Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum" projesine dahil olarak tedavi ve rehabilitasyon süreçlerini kararlı bir şekilde sürdüren vatandaşlar ve aileleriyle bir araya geldiler.

Balıkesir Öğretmenevinde düzenlenen programa Vali Hasan Şıldak ve Eşi Fatma Nur Şıldak’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Vali Yardımcısı Mitat Gözen, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J Kd.Alb.Tarık Hekimoğlu, İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr.Serkan Kadir Keskin, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uz.Dr.Refik Budak, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Çakar, İl Müftüsü Celal Sürgeç, İş Kurumu İl Müdürü Nazım Balcı, Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, AB ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Tülin Akgül, projede yer alan doktorlar, uzmanlar, Açık Kapı Şube Müdürlüğü personeli ve projeye dahil olan vatandaşlar ile aileleri katıldı.

 

Vali Şıldak, yakından ilgilendiği ailelerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Projeye başvurarak hayatlarına yeni bir kapı açan, kararlı bir şekilde iradesini ortaya koyan gençlerin bir fener gibi etraflarına ışık saçacaklarını belirten Vali Şıldak, başta ailelerine umut olduklarını, bağımlılıktan kurtulma adına birçok gence örnek olduklarını söyledi.

 

Ülkemizde en önemli sorunların başında gelen uyuşturucu ile mücadelede başlatılan projede yeni bir virajın başarıyla alındığını sözlerine ekleyen Şıldak, “Yeni bir düzlüğe çıktık. Bunlar sizlere cesaret veren girişimlerdir. Devlet size önem veriyor demektir. Uyuşturucuyu bıraktım iki kelimeden ibaret değil, hayatınızın değişmesi demektir. Siz bir ışık gibi büyük bir fener gibi etrafınızı aydınlatacaksınız. İnsanlara bu işin yapılabilirliğini göstereceksiniz.” diye konuştu.

 

Bağımlılığın onları esir almış bir hastalık olduğunu ifade eden Şıldak, “Projeye katılanlarda bir istek var. Normal hayata dönerek insan gibi yaşamak ve aileleri ile tekrar kucaklaşmak istiyorlar. Biz bunu anladık ve devlet olarak onlara bu eli uzattık. Proje kapsamında 18 kişi, İŞKUR kapsamında Toplum Yararına Çalışma Programı dahilinde farklı ilçelerimizde ve merkezde kamu kurumlarında çalışıyorlar. Ağustosun sonunda buralardaki çalışma sürelerini tamamlamış olacaklar. Bundan sonraki süreçte özel sektörde onları istihdam ettirmek için çalışmalarımızı yürütüyoruz.” diye belirtti. Vali Şıldak projenin bu aşamaya gelmesinden, ailelerin sevincinden, yüzlerinin gülmesinden büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

 

“Anne En İyi Narkotik Polistir”

Vali Şıldak projeye başvurarak sürece dahil olan gençlere ve ailelerine de söz verdi. Özellikle annelerin en iyi narkotik polisi olduğunu ifade etti. Söz alarak sürecin başından bu yana yaşadıklarını anlatan aileler projenin sadece çocuklarının değil onların da umudu olduğunu söylediler. Vali Şıldak’a teşekkür eden anne ve babalar evlerinin huzura kavuştuğu, ailelerin de hayata kazandırıldığını ifade ettiler. Duygu dolu anların yaşandığı programda konuşan bir anne “Allah bize kapı açtı, siz de yol gösterdiniz.” diyerek projede görevli bütün kurumlara teşekkür ettiğini söyledi.

 

Konuşmaların ardından Vali Şıldak ailelerle sohbet ederek, günün anısına onlara hediyeler verdi.