Edremit Belediye Meclisi Cumhur İttifakı Grup Sözcüsü, Balıkesir Büyükşehir Belediye Encümeni ve AK Parti Edremit İlçe Başkan Yardımcısı Murat Tuna, katıldığı canlı yayın programında Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan ve yöneticilere yüklendi.

İlçede faaliyet gösteren Körfez Star Medya TV’nin internet portalı canlı yayınına katılan tecrübeli siyasetçi Murat Tuna, moderatörlerin sorularını yanıtlarken, konuşmasıyla dikkatleri üzerine topladı. Körfez Star Medya İmtiyaz Sahibi Gazeteci İlhan Küçük ve Körfez Memleket Gazetesi İmtiyaz Sahibi Gazeteci Suat Dilber’in yönettiği Ters Köşe isimli program, yaklaşık 2 saat sürdü. Edremit Belediyesi’nin eleştirildiği canlı yayında kendisine yöneltilen tüm sorulara samimiyetle yanıtlar veren Edremit Belediye Meclisi Cumhur İttifakı Grup Sözcüsü, Balıkesir Büyükşehir Belediye Encümeni ve AK Parti Edremit İlçe Başkan Yardımcısı Murat Tuna, Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan ve bazı belediye yöneticilerinin görevlerini kötüye kullandıklarını öne sürerek, istifa çağrısında bulundu. Edremit Belediyesi’nin çok daha adilane bir yönetimi hak ettiğini, ilçe halkının kendilerinden hizmet beklediğini ve belediye yöneticilerinin görevlerini tam manasıyla yapamadıklarından dolayı başkan Arslan adına Edremit halkından özür dileyen Tuna, belediyenin kamuyu zarara uğrattığını vurguladı.

 “EDREMİT BUNU HAK ETMİYOR!”
Edremit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü başta olmak üzere bazı birimlerin kamuyu zarara uğrattığını ve başkan Hasan Arslan’ın artık ipleri eline alarak Belediye Başkanlığı Makamı’nı hak ettiği biçimde yönetmesi gerektiğini ifade eden Murat Tuna, “Memleketin parasını ve zamanını harcıyorlar. Sahaya inmeden müdürlük yapanlar mevcut. Sahaya inmeden maaş alan personeller mevcut. Belediye Başkanı Arslan çok fazla izin kullanıyor. Geçtiğimiz 1000 günün 501 günü Edremit Belediye Başkanlığı Makamı’nda oturmuş mu kendisi çok merak ediyorum. Altınoluk Akçam Otel önündeki restoran ve Olivecity için yetki istediler, verdik. Sonrasında da Cumhur İttifakı Grubu olarak takibini yaptık. Olivecity binasının tadilatı için eski başkan Kamil Saka çalışma başlatmıştı. Fakat sayın Arslan bu çalışmayı devam ettirmedi” dedi.

“SICAK ASFALTIN HESABI SORULACAK”
Belediye çalışmalarıyla alakalı kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan ve görüşlerini bildiren Murat Tuna, “Belediyenin resmi araçlarıyla farklı işler yapıldığı yönünde farklı duyumlar geliyor. Bu konuyu önümüzdeki meclis toplantısında grubumuz adına soru önergeleriyle gündeme getireceğiz. Siz VTR’sini yayınladınız ve gördük. Belediye hizmet binasının arkasına bir çocuk parkı kurdular ve çocukların can güvenliği hiç düşünülmedi. Sayın başkan ayağından ameliyat olmuştu ve sahayı gezmiyor. Sanırım seçime kadar da gezmeyecek. Sıcak asfalt konusu da gündemde. Sıcak asfaltın bekletilmeden kullanılması gerektiğini sanıyorum. Teknik bilgim az olmasına rağmen, bu asfaltın depoda bekletilmesinin yanlış olduğunu biliyorum. Bu konuda bir kamu zararı var ise bunun da hesabını soracağız. Sorumluları hakkında derhal yasal işlem yapılmalıdır. Bu zarara neden olanlara bedeli ödetilmelidir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 “NEREDE KAMU VİCDANI?”
İlçe gündemini uzun zamandır meşgul eden ihaleler ve doğrudan teminler ile ilgili de detaylı bilgiler veren Tuna, “Tayfun Canlı ile ilgili daha önce belediye meclisine 2 kez sorular sordum. Sayın başkan Hasan Arslan kendisinden memnun olduklarını ifade etti. Bu Canlı arkadaşı bir an önce yetkisiz hale getirmeleri gerekiyor. Doğrudan teminlerin 90 bin TL’yi aşmaması gerekiyor. Fakat doğrudan teminlerin sayısı da kısa aralıklarla 8-10’u bulmamalı. 21-F denilen ihaleler de pazarlık usulü ihalelerdir. Bu ihale biçimi ile 700 bin TL’lik ihale yapsaydınız. Ama bunun yerine doğrudan teminlerle 7 ihale yaptınız. Bunu sürekli uygulamak haksız menfaat oluyor. İller Bankası’ndan alıp kullansınlar diye 6 milyon TL’lik yetki aldık. Edremit Belediyesi’nin temizlik ihalesi, KDV’de eklenince 10 milyon TL civarında. Neden pazarlık usulü ihale yapılıyor? Bu işlerde vicdan çok önemli. Kamu vicdanı nerede?” şeklinde sözler sarf etti.

“FÜTURSUZCA HARCAMALAR YAPMAYIN!”
Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’a önerilerde bulunarak, belediyeyi hak ettiği şekilde el birliği ile yönetme çağrısı yapan Belediye Meclis Üyesi Murat Tuna, “Edremit Belediyesi borçta zirve yaptı. Edremit halkı bizleri affetsin. Maalesef görevimizi yapamıyoruz. Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan adına Edremit halkından özür diliyorum. Şu temizlik ihalesini 1 yıllık yapın. Firmalar katılım sağlasın. Herkes kazansın. Fütursuzca harcamalar yapmayın. Yüzde 54-55 ile gerçekleşmiş bir bütçe Türkiye’de yok! Memleketin parasını çarçur etmeyin. Gelin el birliği ile bu yanlışlardan dönelim ve hizmet yapalım. Sayın başkan ipleri eline alsın. Bu memleketin her santimetresinde yapılan hizmetin hesabını sorsun. Gelin el birliği yapalım. Belediye, daire müdürlerinin emriyle değil, Belediye Başkanı ile yönetilir. Edremit’i Zeytinli ile karıştırmasın. Burası Edremit Belediyesi” diye konuştu.

“EDREMİT’İ VİZYONLU KİŞİLER YÖNETSİN!”
Edremit’in vizyonlu kişiler tarafından yönetilmesi gerektiğine vurgu yaparak, şehrin ileri gelenlerinin elini taşın altına koymaları gerektiğini belirten Tuna, “Böylesine mükemmel bir şehri vizyonlu kişiler yönetmelidir. Sayın başkan artık ipleri eline al ve bu millet seni yeniden seçsin. Yine hep birlikte yönetelim. Edremit’in öz çocukları da elini taşın altına koyup yönetime talip olmalıdır. Bu memlekete zarar verenlere fırsat verilmemeli. Lüks ofislerinizde oturduğunuz yerden belediye idaresini eleştirmeyin. Gelin hep birlikte yönetelim. 2 buçuk yıl kaldı. Bu süreyi iyi değerlendirelim. Bir başkan el divan pençe durmamalı. İlçemiz zarar görmesin artık. 6’ncı aydan 12’nci aya kadar 10 milyon TL’lik bir çöp işi olabilir mi? Birkaç müdür feda edilmeli. Bu iş müdürlerin inisiyatifine bırakılmayacak kadar ciddi durumda. 7 gün 7 gece kitap fuarı yaptılar. Temizlik işinden artan 3 milyon TL’yi burada harcadıklarını söylediler. 7 gün 7 gece hükümete hakaret ettirdiler. Star Medya TV’ye yayın hayatında başarılar diliyor, bugün bana böyle bir fırsat verdiğiniz için de teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.