Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı birinci oturumu ve BASKİ toplantısı bir yıla yakın bir süre sonra Büyükşehir Belediye hizmet binasında gerçekleştirildi. BASKİ toplantısında, aşırı su tüketiminin önüne geçmek, hane aboneliğinin yanı sıra kırsalda bahçe ve dam aboneliğini teşvik etmek adına şehir merkezinde 15 ton olan birinci kademe su tüketimi sınırı 12 tona, kırsalda 20 tondan 15 tona düşürüldü. Büyükşehir’deki en önemli hamle ise yıl sonuna kadar esnaftan katı atık ücreti alınmaması oldu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı birinci toplantısı Yücel Yılmaz’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Gündem maddelerinin komisyonlara havalesiyle geçen Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı birinci oturumunun en önemli gündem maddesi pandemiden en çok zararı gören kesim olan esnaftan yıl sonuna kadar katı atık ücreti alınmaması kararı oldu. Büyükşehir Belediye Meclisi sonrasında gerçekleştirilen BASKİ’nin toplantısında da su tüketiminde birinci kademe sınırında düşüş yapıldı. Kırsal mahallerdeki aşırı su tüketimini önüne geçmek adına kademe sınırının düşürülmesiyle ilgili görüşülen maddede 15 ton tüketime kadar olan birinci kademe su tüketimi 12 tona düşürüldü. Alınan bu kararla birlikte fazla su tüketiminin önüne geçilmesinin yanı sıra kırsalda yaşayan vatandaşların BASKİ’nin hane aboneliğinin dışındaki bahçe aboneliği, dam aboneliği gibi daha uygun tarifelere geçmeleri teşvik edildi. 

 

BAHÇE YA DA DAM ABONELİĞİNİN ÖNÜ AÇILDI

Su kademe değişikliğiyle ilgili bilgi veren AK Parti Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin, “Kırsal mahallelerimizde özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte bahçe ve tarla sulamalarından dolayı su tüketimi artıyor. Bizde hem aşırı su tüketiminin önüne geçmek hem de hane aboneliğinin yanı sıra birim fiyatı daha düşük olan bahçe aboneliği ve dam aboneliği gibi tarifelerin yaygınlaşması için 15 ton olan birinci kademe su tüketim sınırını 12 tona düşürdük. Kırsalda su tüketimi şehir merkezlerinin dörtte bir oranında. Bahçe aboneliği ya da dam aboneliği bu tarife bedellerinden daha düşük. Vatandaşlarımız hane aboneliğinin yanına bahçe ya da dam aboneliği yaptırarak su tüketim bedellerini daha az ödeyebilecek. Bu tarife değişikliğindeki amaçta bu” dedi.