Kış mevsiminin sonuna geldiğimiz bugünlerde, yıllardır kara dokunamadığım için içimde bir kar yanığı hasreti var. 

Bir dönem mevsimler dengesini şaşırmıştı.Hoş mevsimler ,eski özelliklerini tam olarak da taşımıyor. Kış ayında kar yağsın da hava temizlensin diye dualar ettim, durdum.Geçen hafta Balıkesir’de hafif yağan kar yağışı bile kış günü içimi ısınıdırdı.Şubat sonunda doğduğum için kış çocuğuyum.Ama gönlüm her zaman bahardan yana… Bahar aylarına nihayet erişebildik.Bugün ilk cemre havaya düştü.Peki cemre nedir?

Bahar başlangıcı olarak ,7 gün ara ile havanın ısı derecesinin artması olarak bilinir cemre.İlk cemre 2020 takvimine göre 19-20 Şubat havaya düşüyor.İkinci  cemre ,26-27 Şubatta suya düşecektir.Son olarak da cemre ,betonlaşmadan dolayı toprak bulabilirse 5-6 Mart tarihinde toprağa düşecektir. İnsanlar  ,ince mi giyindim ? Bir hırka alayım yanıma…Ya da kalın giyineyim hava soğuk, ısınırsa çıkaracağım bir şey olsun üzerimde…evden dışarı çıkarken çantanın içine de şemsiye sıkıştırdığımız günlere de hoş geldik.:)

Tabiat ana gözlerini açmış bile... Balıkesir son 83 yılın en soğuk be karlı günlerini yaşarken,Balıkesir ilçesi Edremit'te dün ilk baharın ayak sesleri vardı. Çimenler canlanmış,güneş insanlığa yüzünü açmış kuşların cıvıltıları da gelmekte olab baharın yaklaştığını adeta mühdeliyordu.

Balıkesir'e lapa kapa kar yağarken  biz Edrmit'te ah keşke buraya da kar yağsa duasındaydık. Fakat bizlerde kar biraz kendini gösterip,hadi sadece yarım saat izleyin yeter mesajı ile yeirini soğuk ve yağışlı günlere bırakmıştı. Taki düne kadar. Dün güneşin sıcaklığı ile umudumuz da yeşerdi.Covid-19 da nihayi sona geleceğimizi müjdeler gibiydi.Covid-19 üşkemizd mart ayında girdi ve devriyesi geliyor.

Dilerim bu bir sene eve kapanmamız hayattan kopmamız bu havaya düşen cemre ile sağlık sıhhat ve bereket ile hayatımıza devam eder.