Bugünkü Haberler

METEHAN DEMİR

Balıkesir doğumlu ünlü kişiler yolculuğumuza bugün gazeteci Metehan Demir ile devam etmek istiyorum. Çünkü hem gazeteciliğe başlama şekli hemde olağan üstü bir başarı kaydetmesi ile son yılların en dikkat çeken isimleri arasındadır medyada.
Metehan Demir 1969 yılında şirin ilçemiz Edremit’de dünyaya geldi. Ilk ve Orta öğretimini Edremit’de, liseyi Edremit lisesi ve Izmir Atatürk Lisesinde tamamladı. Sonrasında derece yaparak girdiği Hava Harp Okulu’nu 1990 yılında bitirerek mezun oldu. Bilinen bir gerçek var ki Askeri okullar içinde en zor kazanabilinecek yer Hava Harp Okulu’dur. Hem fiziksel dayanıklılık hemde çok iyi bir bilgi birikimi gerekmektedir ve derece yapmak ise neredeyse imkansızı gerçekleştirmek anlamına gelir.
Aradan dört yıl geçer ve 1994 de askerlik mesleğini bırakarak gazetecilik mesleğine merak sarar. Şimdi ister istemez düşünüyor insan, bir yanda Askerlik diğer yanda Gazetecilik. Birbirlerine yakın olsalar dikkatimi pek çekmez. Ama bu Kenan Evren’nin emekli olunca resim yapma hevesine kapıldığı gibi bir durum da değil. Neticede Askerliği bırakan hemşehrimiz Ankara da Ingilizce olarak yayın yapan Turkish Daily News de gazetecilik hayatına başlar. Sonrasında Türkiye’nin büyük gazetelerinden birinde, Savunma ve Diplomasi haberlerinden sorumlu muhabir olarak “Otorite” olma yolunda ilk adımını atar.
Savunma ve Diplomasi haberlerinden sorumlu muhabir olabilmek öyle kolay bir iş değil. Savunma ve Diplomasi en gizli tutulan, dışarıya sızma olmasın diye üstün gayret gösterilen iki alan. Hiç kimse bir konu hakkında geliştirdiği Savunma’yı herkes tarafından bilinsin istemez. Bu herhangi bir silah da olabilir genel veya lokal stratejik savunma da olabilir. Sovyet Bloku dağılmadan önce Milli Bayramlar da Askeri birlikler ile silahlar da resmi geçitte bulunurdu. Niyetleri dünyaya “Akıllı olun” mesajı vermek. Geride kaldı tabii o günler ve herkes elinde ne varsa Savunma adına saklıyor, gizliyor. Bu alanda haber kovalamak çok iyi bilgi kaynakları sayesinde olur. Öncelikle o bilgi kaynağının, gazeteciye güven duyması lazım ve verdiği bilgi “Casusluk” suçlanmasına sebeb vermesin. Ünlü tarihçi Ilhan Bardakçı 1985 yılında casusluk suçlaması ile onbeş yıl ceza almış, yurt dışına kaçmak zorunda kalmış ve Almanya da vefat etmişti 2005 yılında.
Diplomasi de Savunma gibi iyi haber kaynaklarına sahip olunması gereken bir alan. Çünkü şu günler de yangını başlatanlar, itfaiyeci elbisesi giyerek dolanıyor dünya coğrafyasında. Kim kiminle hangi konuda dost hangi konuda düşman birbirine karışmış durumda. Işte böyle zor bir alanda görev yapmak durumunda olan Metehan Demir birçok önemli haber ve röportajlar yaparak gündemi belirleyen isim haline gelmiştir.
Metehan Demir, 27 Nisan E-Muhtıra’sı, Apo’nun Suriye’den Rusya’ya kaçması, terör örgütü tarafından düşürülen helikopter, Dağlıca baskını ve bunlar gibi birçok haber de diğer basın mensuplarından önce haber yapmasının tek izahı var; Ilkeli ve tarafsız bir gazeteci olması. Bir haberin kamuoyu tarafından öğrenilecegini hisseden kurum veya kuruluş en doğru şekilde haber yapacak gazeteciyi tercih eder. Çünkü yoruma açık olan bir haber, ilkesiz bir gazeteci tarafından çarpıtılmış şekilde yansıtılması, kamuoyunda infiale yol açabilir ve provakasyon yapmak isteyenler bunu kullanabilir. Bu sebeble kritik haberlerde Metehan Demir tercih edilen isim olabilir. Elbetteki kendi çalışması ve habere ulaşma gayretini göz ardı etmiyorum ama her bilgiye her haberci ulaşamaz, ulaştırılmaz.
Bir ihanet şebekesinin Okyanus ötesinden gelen düzmece bilgileri, haber diye manşetine taşıyıp yüzlerce masum rütbeli askeri Silivri de zorunlu ikamete maruz tutulması nasıl unutulur? 6-7 Eylül olayları unutuldumu?
Hakkını vererek yapılan her iş başarı getirir. Ben Metehan Demir hemşehrimizi başarılı gazeteci olduğu için değil ilkeli ve tarafsız olup, sadece gerçekleri kamuoyu ile paylaştığı için yürekten kutluyorum. Şehrimizden cevvâl bir gazeteci çıkması eminim ki hepimize gurur verir..


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa