Bugünkü Haberler

MUSTAFA NECATİ BEY(2)

Bir önceki yazımda Necati Bey’in Izmir’de doğup büyüdüğünü, Istanbul Hukuk Mektebi mezunu bir Avukat olduğunu, Yunan işgali sırasında Balıkesir Kuvayı Milliye teşkilatına katılıp, yazılı ve silahlı mücadele verdiğini, 29 yaşında Imar, 30 yaşında Adalet, 31 yaşında Milli Eğitim bakanı olduğunu, Cumhuriyetin temel taşı laiklik konusunun yerleşmesi için yapılan genel düzenlemenin tam ortasında olduğunu belirtmiş ve Mustafa Kemal’i en doğru anlayan insanlar arasında bulunduğunu da ilave etmiştim.

Fransız Ihtilali sonrası Osmanlı devletinin de sonunu getiren Milliyetçilik akımları, o günlerin en en fazla taraftar bulan düşüncesi idi. Avrupa ve Rus desteğini alan Romen, Bulgar ve Yunan milletleri bağımsızlığını elde etmişti. Ancak Türkleri Anadolu coğrafyasından atmak isteyen haçlı zihniyeti bir zamanlar “Sadık Teba” denilen Ermenileri dahi kullanıp isyan çıkmasına sebep vermişti. Aynı şekilde Ingiliz ve Fransızlar ile yakın temasta olan Arap coğrafyası, fırsatını bulduğu anda Şerif Hüseyin liderliğinde isyan başlatmıştı. Kısaca her millet, milliyetçi idi.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Bu hava içinde yetişen ve mücadele eden bir TÜRK GENCİ ne olur? Elbette Türkçü olur. Atatürk de Türkçü idi Necati Bey de Türkçüdür. Necati Bey bu sebeble mübadele sırasında Türkiye’ye sadece müslüman Türklerin gelmesini istemiş, diğer müslüman ırkların kendi ülkelerine gitmeleri gerekir demiş ama buna muaffak olamamıştır. Yine aynı şekilde Musul ve Kerkük milli sınırlar içinde kalması gerekirken, Lozan da bu konunun çözüme kavuşmamış olmasını siddetle eleştirmiş ve kabul edilemez olduğunu savunmuştur. Keza Atatürk son nefesine kadar Musul ve Kerkük bölgesini Türk topraklarına katmanın hesabını yapmıştır ama O konu ve Toprak Reformunda başarı elde edememistir. Aralarında Menderes de olmak üzere, toprak ağası olan grubun direnişini maalesef kıramamıştır.

Necati Bey devlet idaresinde Laik olunmasını istemiştir aynı Atatürk gibi. Bir örnek verelim bu konuda, neden laiklik gerekiyor sorusuna. Sultan 2.Mahmut çeşitli sebeblerden dolayı yeniçeri ocağını kaldırmak ister. Şeyhülislam’dan bu konuda fetva vermesini ister ama “Müslüman, kardeşine silah çekemez” gerekçesi ile fetva alamadı. Bu fetvayı verecek birini bulup onu göreve getirdi ve yeniceri ocağını silah kullanarak ortadan kaldırdı. Şimdi sormak lazım değilmi? Haşa Şeyhülislam değişince Islami kurallar mı değişti? Yorum farkı diyenler çıkacaktır da bu hava tahmini değil ki yoruma açık olsun.

Necati Bey Cumhuriyetçidir aynı Atatürk gibi. Neden? 4. Murad tebdili kıyafet ile tanıştığı sandalcı ile kanka olur ve önce saraya alır, yüksek görevler verir ve sonunda boynunu vurdurur. Hepsi iki yıl içinde gerçekleşir. Cumhuriyet’den murad, halkın seçtiği vekiller, doğru işe, doğru adam atayarak memleket bekasını güvene alsın diyedir. Bir kişinin istek ve talepleri gerekli kurullar tarafından incelenmez ise vahim durumlar ortaya çıkma ihtimali yokmudur? Keyfi olarak, ehil olmayan insanlara teslim edilen devlet işleri ne kadar başarılı olur?

Necati Bey modern eğitim sisteminden yanadır aynı Atatürk gibi. Çağın getirmiş olduğu yeniliklere, alet edevat ne varsa “Gavur Icadı” demeden gelişme yolunda hızlı adımlarla gidilmesi gerektiğini bildiği içindir. Yoksa hangi alimin, hangi rüyasının hangi yorumuna güveneceğiz. “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum ve Ilim Çin de olsa da gidip alınız” diyen peygamber ümmeti olarak, çağdaş ve sorgulayan bilime ve eğitime neden kendimizi kapatalım?

Necati Bey’in ateist olduğuna dair iddialar var. Orasını Allah (CC) ile kendisi bilir. Bildiğim bir şey varsa inanç satarak gelir elde etmediğidir. Pazarda on liraya satılan terliği 150 liraya pazarlayan ve inanç parfümü kullanan muhtereme ne demeli? Ortak olduğu tescilli suçlu ile yaptırdığı inşaattan daire satılması için “Size fetva veriyorum buradan daire almak caizdir” ne demektir?

Bir insan hangi dine mensup olursa olsun ama önce Ahlâk sahibi olsun. Ahlâksız inanç, inanç değildir !

Mekanın cennet olsun Mustafa Necati Bey…


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa