Biraz önce İsmail Akçay Park’ında her gün yaptığım yürüyüş egzersizini bitirdim. Yaş belli bir seviyeye geldiğinde ve sağlık sorunları görülmeye başladığında hepimizin yaptığı şeyler var. Önce diyet ve beslenme programları sonra da spor yapmaya başlıyoruz. Oysa; çok önceleri bunları yapıp sağlıklı kalmak önemli. Bizimkisi züğürt tesellisi gibi oluyor. Ellisinden sonra spora başlayanların çoğu da işi abartıp ya sakatlanıyor ya da zor geldiğinden bırakıyor.

Benim yürüyüş yaptığım parkta “Millet Kıraathanesi”  var. Eylül ayından beri hizmette. Özellikle gençler rağbet ediyorlar. Sabahtan gece yarılarına kadar dolu. Ders çalışıyorlar, kitap okuyorlar ve birlikte vakit geçirip sosyalleşiyorlar. Ne yalan söyleyeyim onları gördükçe mutlu da oluyorum.

Ancak beni rahatsız eden bir görüntüyü buradan paylaşmak istiyorum. Gençler zaman zaman mola verdiklerinde dışarıya çıkıp, kıraathanenin önünde sigara içiyorlar. Yirmili yaşların başındaki gençlerin bu şekilde kendilerine zarar vermesini izlemek gerçekten üzücü.

Yanlış anlaşılmasın, kınamıyorum. Çünkü o yaşlarda çoğumuz, ben de dahil sigara içtik, ne yazık ki. Ancak; toplum sağlığını koruyacaksak işte bu yaşlarda çocuklarımıza sahip çıkmalıyız. Onlara doğru beslenme ve sporun önemini kavratıp, olanaklar sunmalıyız. Bizim yaşlara geldikten ve belli alışkanlıkları edindikten sonra yapılanların faydası pek olmuyor.

Sayın Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı’nın buraya verdiği önemi biliyorum. Buradaki durumu düzeltebilecek bazı şeyler yapılamaz mı diye düşünüyorum. Örneğin zaman zaman uzmanları davet edip, gençlerin çok fazla zamanını almadan 15-20 dakikalık bilgilendirmeler yapılsa. Sigara bırakma telkinleri yapılıp, bırakanlara ödüller verilse. Gençlerin dinlenirken meşgul olabilecekleri çeşitli aktiviteler konulsa. Bunun gibi benim aklıma gelmeyen ancak düşündükçe gelişebilecek birçok şey yapılabilir diye düşünüyorum. 

Unutmayalım ki; bir toplumun geleceği sağlıklı bireylerin çokluğuna bağlıdır. Sağlıklı kalmak için de; zararlı alışkanlıklardan kurtulmak, doğru beslenmek ve spor şart. “Mutlu insanlar kenti Altıeylül” olacaksa sağlıklı insanlarla olacak. Çok geç olmadan ve küçük bütçelerle topluma böyle önemli bir hizmet yapmaya ne dersiniz?

Sağlıcakla…