Pandemi sürecinden en çok etkilenen meslek grubu olan okul servisçileri, hükümetten destek bekliyor. Balıkesir’de geçtiğimiz mart ayından bu yana 130 okul servisçisinin kontağı kapattığını dile getiren Balıkesir Şoförler Odası Başkanı Rıza Tekin, pandemi sürecinde okul servisçi esnafının ekonomik açıdan daha da kötüye gitmemesi için ödemesi bir yıl sonra başlayacak faizsiz kredi talep ettiklerini vurguladı.

Koronavirüsü salgını dolayısıyla geçtiğimiz mart ayından bu yana okulların kapalı olması okul servisçi esnafının belini büktü. Kontağı kapatan ve pandemi sürecinin bitmesini bekleyen okul servisçileri, ekonomik açıdan zor günler yaşıyor. Balıkesir Şoförler Odası Başkanı Rıza Tekin, Balıkesir’de 595 okul servisçi esnafının kontağı kapattığını belirtip hükümetten 9 aydır sıkıntıda olan esnaf için acil destek talep etti. Balıkesir’deki sadece öğrenci taşıyan 130 adet S plaka servis şoförünün Mart ayından buyana evde oturduğunu geri kalan fabrikalara işçi çeken servislerin ise zarar ettiğini söyledi. Hükümetin okul servislerine destek olmasını isteyen Başkan Tekin, okullar açılsa bile az sayıda öğrencinin servisi kullanması nedeniyle işlerinin kötü gittiğini ifade etti.

ÇÖZÜM FAİZSİZ KREDİ GİBİ GÖRÜNÜYOR

Konuyla ilgili olarak Başkan Rıza Tekin, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bugün gelinen noktada çözüme en yakın yapılabilecek adım faizsiz kredi gibi görünüyor. Bir yıl geri ödemesiz olabilir. Türkiye’de her esnafın NACE kodu ve vergi dairesinden ne iş yaptığı belli. Şimdi bu ödemeyi alırsak 1 yıl sonra işler düzeldiğinde ödeme yapabiliriz. Ama bugün destek sağlanmazsa ilerisi şoför esnafı için karandık görünüyor. Kimse eline nakit para istemiyor özellikle şoför esnafının özel bankalara olan borcunu ödeme konusunda devlet bankaları devreye sokulup ödeme kolaylığı ya da erteleme sağlanabilinir. Geldiğimiz nokta itibariyle çalışan zarar ediyor çalışmayan ise iş arıyor.” dedi.

İŞLER YÜZDE 50 AZALDI

Öte yandan benzer zorlukları şehir içi toplu taşımada da yaşadıklarını ifade eden Başkan Tekin: “İnsanlar eskisi gibi toplu taşımayı kullanmak istemiyor. Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması var. Şehir için toplu taşımada çalışan şoför esnafının geliri neredeyse yüzde 50 azaldı.  Bazı belediyeler benzin yardımı gibi adlar altında şoför esnafına çeşitli destek yardımları yapıyor. Bunun yeterli olmadığının farkındayız. Ama bunu sağlanması için belediyeler ile yaptığımız görüşmeler devam ediyor. Bizi esas desteğin hükümetin sağlayacağı inancındayız. Pandemide süreç esnaf açısından daha da kötüye gitmeden bizlere biran önce destek verilmesini istiyoruz” dedi.