Netfix son günlerde yine bir Türk dizisi ile karşımıza çıktı. İlk başta izlesem mi izlemesem mi diye karasız kaldım. Çünkü bu dizi tarihi bir hikaye ile karşımıza çıkıyordu. Hele ki konu Türk tarihi ise sağlam bir yapım olmasını istiyordum. Ve öyle de oldu. Netfix’in bu kez izleyiciler ile buluşturduğu dizi, Ottoman tarihi hikayelerle dolu bir belgesel tadındaydı.

 

Dizinin çekimleri beni cezbetti. Sıkıcı bir anlatım ve durağan bir yapım yoktu. Zaman zaman hem Türk hem de yabancı tarih uzmanlarının yorumlarının yer aldığı Ottoman Dizi’si sürekleyici bir anlatım ile beni ekran başından ayırmadı .Ottoman dizisini ,soluk soluğa izledim desem yeridir. Oyuncuların oyunculuklarının yanı sıra bizlere mekan olarak da tarihi yerlerin sunulması da dizinin hikayeden çok gerçekliğini gözlerimiz önüne sunuyor. Diziden çok yabancı bir film izlemiştim adeta.

 

Ottoman’ın ilk olarak oyuncu listesini gözden geçirdim. Bir de baktım ki ne göreyim. Severek izlediğim Leyla İle Mecnun dizisindeki iki oyuncu Ottoman’da da karşımıza çıkıyor. Leyla ile Mecnun dizisinin ilk sezon bölümlerinde Arda karakteri ile rol alan oyuncu Ushan Çakır, Ottoman dizisinde karşımıza Zağnos Paşa olarak çıkıyor. Leyla İle Mecnunda ’Yavuz Hırsız’’ rolünde olan oyuncu Osman Sonat’ı yine dizide görüyoruz. Dizinin oyuncuları içinde Tuba Büyüküstün, Cem Yiğit Üzümoğlu, Selim Bayraktar da yer alıyor. Başarılı oyunculardan oluşan Ottoman dizi kadrosunun başarısı ve çekimlerinin kalitesi ve güzelliği ile bizle de 20 Ocak’ta buluştu.

Ottoman ,İngilizce Osmanlı demektir. Tüm dünya ile birlikte 20 Ocak’ta yayına giren Ottoman dizisi, tarihi belgesel olarak tüm dünyaya ,Fatih Sultan Mehmet’in büyük başarısı ve zekası ile İstanbul’u nasıl fetih ettiğini tarihi yorumlar ile bizlere anlatıyor. Ottoman dizisinin senaryosunu Tarih profösürü ,Prof.Dr.A.M Celal Şengör ve Dr Emrah Gürkan danışmanlığında kaleme alınarak bizlere bu güzel tarihi belgesel formatındaki dizi sunuldu.


Nuray ALTAY PÜSKÜLLÜOĞLU