Bugünkü Haberler
Ekspres Gazetesi

POŞETE GİREN MALTA VATANDAŞLARI

Yapay gündem peşinde koşmaya o kadar meraklı hale geldik ki gerçek gündemi bırakın konuşmayı, düşünme aşamasına dahi gelemiyoruz. Her ilde, her ilçede, belki memleket sevdası belki de siyasi ikbal derdinde olan bazı insanlar başkanlık veya diğer alt kadrolar için adaylık başvurusu yaptı. Kimileri kabul gördü, kimileri görmedi. Kabul görmeyen adayların etrafında olan goygoycu tayfa, hergün yeni bir balon uçurarak kendi adaylarını parlatma ve kabul ettirme gayreti içinde. Tercih edilen adaya pek bulaşmadan, Parti Merkezlerine yüklenip, güya yanlış olan karardan dönülmesi uyarısı yapıyorlar. Lider hakimiyetine bağlı siyasi sistemimizde atı alan Üsküdar’ı geçti ise gürültü yapmanın çok anlamı yok. Seçim günü paşa paşa gider, içine yatan adaya oy verirsin veya oy kullanmaz, protesto edersin.
Ikinci yapay gündemimiz ise poşet ile ilgili yapılan uygulama. Burada niyet belli. Poşet kullanımını en az seviyeye indirmek. Bu uygulamayı akıl eden, uygulamak için çaba sarfeden ve doğaya karşı duyarlı olup destek veren herkesi can-ı gönülden tebrik ediyorum. Sigara konusundaki yasak ne ise bu da aynısıdır. Gerçi o yasağın da suyunu çıkardık ama olsun. Yemek yediği restoranda üstüne bir sigara yakamayan kişi kendine mutlaka soruyordur “Bıraksam mı acaba?” diye.
Gelin adayı Hamiyet’te bu konuda görüş beyan etmiş ve “Parasını ödediğim poşete, market kendi reklam logosunu koyamaz” demiş. Bak Hamiyet kardeşim. Aylarca gelen adaylara burun kıvırdın ve sonunda koca’dan yana umudunu kesip, benzincide işe başladın. Bu arada çalıştığın için tebrik ediyorum, ekmek mücadelesi vermen harika birşey. Kısa yoldan koca nasıl bulunur bilemiyorum ama markette alış veriş nasıl yapılır öğretebilirim. Bir pazar çantası ile markete giriyorsun. Paketli malzemeleri arabaya koy. Paket içinde olmayan meyve, sebze, misafir şekeri gibi maddeleri, ücretsiz olan ve sebze, meyve, ekmek reyonu yanında bulunan ince poşetlere koy. Kasaya gel, ücreti öde ve aldıklarının hepsini pazar çantasına doldur güzel kardeşim. Sen kendi reklamını seversin ama marketin reklamını yapmamış ve poşet ücreti ödememiş olursun.
Yapay gündem konusunda bir iki örnek verdim. Peki gerçek gündem ne olmalı? (1)Devlet rakamları ile belli olan yiyecek enflasyonu yüzde yirmibeş olduğu halde, genel enflasyonu yüzde yirmiye çekip, emekliye zam konusundaki cimrilik hangi vicdana sığar? (2)Devlet garantili dövize bağlı Hazine Bonosu satışa çıktı yakın zamanda ve günlerce reklamı yapıldı medyada. Ne kadar satış yapıldı derseniz 200 milyon dolar. Şaka gibi. Neden böyle oldu derseniz akla iki şık geliyor. Ya ahalide para yok veya güven sorunu var. Ekonomi ne durumda? (3)Suriye’ye karşı kendi güvenliğimiz için müdahale kararı alındı. Çelik miğferi kapan gazeteci sınıra koştu. ABD çekiliyoruz dedi önce, sonra kafası karıştı ve Arap gücü gelsin dedi. Pentagon ise “Trump size şaka yaptı” mealinde yorum yapmaya başladı. Aslında neler oluyor? (4)Devletin zirvesi “1400 yıl öncesinin kuralları ile bugünü idare edemeyiz” dedi. Bu açıklamaya destek veren bir bilim adamına cevap, Balıkesir ilçelerinden birinde görevli din adamından geldi. “Peygamberimiz olsa senin ölmeni isterdi, Ka’b bin Eşref’in öldürülmesi gibi” dedi. Bu sözün muhatabı bilim adamı yurt dışında yaşama kararı aldı. Sahi biz nereye gidiyoruz?
(5)En önemli kısmı ise bazı ünlü işadamlarının yaklaşık 650 bin Avro karşılığı Malta vatandaşlığına geçmesidir. “Burada kazandılar, orada yiyecekler” diye kimse gaz vermesin çünkü kazın ayağı öyle değil sanki. Bu gibi durumlarda “Nasıl yaparlar” sorusu yerine “Neden yaparlar” sorusunu sormak daha akıllıca. Bir insan doğup büyüdüğü “Vatan” bildiği ülkesine, neden başka bir alternatif arar? Sorulması gereken soru bu. Ama biz Sebeb-Sonuç ilişkisine bakmadan, basarız “Hain” damgasını ve iki güne kadar da unuturuz.
Olayların kötü taraflarını görenlere söylenen bir söz vardır “Enseyi karartma” diye. Enseyi karartmak istemiyorum ama sanki gerçekten kara gibi.
Mızrak çuvala, bu sorunlar poşete sığmıyor…


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa