Bugünkü Haberler
Ekspres Gazetesi

SARI GİYME TANIRLAR…

Gençlik yıllarımda, efkâr bastığı zamanlarda dilime dolanan türkülerin başında gelirdi bu güzel Anadolu türküsü. “Sarı giyme tanırlar, seni yolcu sanırlar. Zaten bende talih yok, seni benden alırlar” diye, çeşitli renkler üzerine kurgulanmış hoş bir türküdür. Amacım bu türkü üzerine sosyal bir bakış açısı ortaya koymak falan değil ama türkülerin hikayelerini bilmiş olsak, inanın biz, bizi daha iyi tanıyabiliriz.
Geçtiğimiz günlerde değerli bir devlet büyüğümüz bana bu türküyü hatırlatan bir uyarı yaptı. Kısaca “Sarı giyen, cıbıldak kalır” dedi. Kasdetmiş olduğu ise Fransa vatandaşlarının kendilerine rahat batması sonucu sokaklara dökülme eylemleridir. Fazla gittiğim ülkelerin başında gelir Fransa. Herkesin yapmak istemediği bütün işleri göçmen vatandaşlarına yaptırırlar. Temizlik, madencilik, inşaat sektörü gibi yorucu ne kadar iş varsa göçmenler oradadır. Asgari ücret ile hiçbir Fransız çalışmak istemiyor çünkü zaten işsizlik maaşı, kira yardımı ve çocuk parası gibi sosyal yardımlar ile asgari ücretin üzerinde bir maaş alıyorlar. Işte bu Fransız vatandaşları daha fazla refah istedikleri için bu maraza başladı gibi ve devam ediyor.
“Gibi” diyorum çünkü kazın ayağı öyle değil. Daha önce göçmenlerin araba yakma eylemleri ile ABD tarafından biraz terbiye edilen Fransa, şimdi tekrar terbiye ediliyor. Fransa Cumhurbaşkanı tarafından gündeme getirilen, Nato’dan bağımsız bir “Avrupa Ordusu” düşüncesi Amerikalıları rahatsız etti. Sosyal kuruluşlar vasıtası ile Fransız tembellerini, “Amerikan sopasına” dönüştürdüler. Sokakta daha fazla refah için bağırıp çağıran sarı yelekli haytalar, aslında kime hizmet ettiğinin farkında bile değil. Olayların arkasında ne gibi dolapların döndüğünü “Komplo Teorisyenlerine” bırakalım.
Mart ayında yapılacak mahalli seçimler öncesi, Amerika Fransa’dan rahatsız olduğu gibi bizden de rahatsız olmakta. Sebebi; Rusya ve Çin ile yakınlaşma, Fırat’ın doğusu, terör koridoru gibi görünmekte ama asıl sebep, Kıbrıs etrafında bulunan yeni enerji kaynakları diye düşünmekteyim. Siyasi ve askeri irade bu konular da şu ana kadar sağlam durmakta ve biz vatandaşlara düşen görev de bu sağlam duruşa destek vermektir. Destek vermeyi “Oy vermek” olarak algılanmasını istemem. Herkes gönlüne yatan bir adaya oyunu verecektir. Çünkü Mahalli idare seçiminde parti değil, vizyon, irade, ekip, kararlılık ve oy kaygısı taşımayan gerçek hizmet önemlidir.
Terör örgütünün siyasi kolu gibi çalışan bir siyasi parti ve dış politikada ne yapacağını bilemeyen diğer parti, mahalli seçimleri “Referandum” havasına sokma gayreti içinde. Bu değirmene siyasi iktidar da maalesef su taşımakta. Gerilim siyaseti üzerinden oy kapma gayreti Dr.Frankeştayn gibi bir canavar yaratma çabasıdır ki çok ama çok tehlikeli. Neticede yapılacak olan mahalli seçimdir ve değişecek veya tekrar seçilecek mahalli idare kadrolarıdır. Siyasi iktidarın mahalli seçimde alacağı oy oranı, vekil seçiminde aldığı oy oranı ile mukayese edilemez.
Yüksek faiz düşük kur sistemi ile gelinen yer bellidir. Ithalatın ucuz olması sebebi ile saman ithal eder hale gelmemiz ortadadır. Işsizlik başa bela ve çalışanların ücreti yeterli değildir. Emeklilerin durumu ise fazla vitamin alıp da sağlık sorunu yaşamasınlar diye en düşük seviyede tutulmaktadır. Şu anki banka faizi ile hiçbir sanayici kredi kullanıp da yatırım yapamaz. Ucuz alınan kredileri de zaten betona gömdük. Devletin elinde ise Savunma, Sağlık, Eğitim gibi yerler kaldı ve fazla bir istihdam sağlayamaz, oda belli. Tarım ve hayvancılığı ise kendi ellerimiz ile katlettik. Yüksek Okullar desek “Diplomalı işsiz” yetiştirmekte.
Kısacası her alanda herkesin sorunu var. Ancak hak arama yeri asla sokaklar değildir. Bizler kendi taleplerimizi dile getirdiğimizi zannederken, aslında güç odaklarının maşası durumuna düşme ihtimali vardır. Dış politikadaki duruş, işine gelmeyenler tarafından istismar edilmek istenebilir.
Bir Millet için en büyük tehlike kutuplaşma ve sizden, bizden ayrımının yapılmasıdır.
Netice olarak Fransız sarı’sı bize uymaz..


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa