Bugünkü Haberler

SEÇİM İLE GEÇİM

Balıkesir’li ünlü insanlar yolculuğumuza bir yazı ara verip, ünlü olmak için bir yolun başına gelmek isteyen memleket sevdalıları üzerine sohbet edelim istiyorum. Çünkü uzaktan gördüğüm kadarıyla bütün Balıkesir siyaset erbabı canını dişine takmış, ya başkan adayı olmak istiyor veya başkan adayı olması kesin gibi olan adayın ekibinde yer almak istiyor. Her alanda rekabet vardır ve olması kaliteyi artırır diye bir görüş olsa da bazen yerlere düşürme ihtimali olabiliyor. Her partinin içinde çeşitli ekipler diğer ekibi pasifize etme gayreti ile akla gelebilecek her türlü yolu deniyor. Dün düşman gibi olanlar bugün dost gibi, dün dost gibi olanlar bugün düşman gibi olabiliyor.
Işin o kısmı vatandaş olarak beni ilgilendirmez. Ama ilgili olduğum kısmı çok önemli ve hassas bulmaktayım. “Siyasi ahlâk” Ahlâk, hayatımızın her alanına yayılması gereken bir önemli unsur. Konu ne olursa olsun, ele geçen kazanım ne kadar değerli olursa olsun içinde ahlâk yoksa o kazanım beş para etmez. Çünkü gün gelir devran döner bugün başkasına reva görülen yanlış davranışa o gün muhatap kalınabilir. Ahlaksız siyasi yaklaşımla karşılaşmayı kimse istemez ise bugün o davranışı yapmak ne kadar doğrudur?
Doğu Perinçek gençlik yıllarından beri olumlu bir gözle bakamadığım bir siyasetçidir. Seveni vardır, sinir olanı vardır bilmem. Bu siyasetçi yeni yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde öyle bir laf etti ki takdir etmemek mümkün değil. Sordular kendisine “Eğer seçimi siz kazanırsınız diğer adaylara karşı nasıl bir tutum alacaksınız?” diye. Cevabı “Ben kazanırsam bütün adayları kendime yardımcı yapmak için elimden geleni yapacağım” oldu. Neden? sorusuna ise “Birlik ve beraberlik içinde sorunlar çözülür ve demokrasi bütün unsurların katılımı ile işler hale gelir” diye cevap verdi.
Işin özü bu sevgili okurlar. Önemli olan memleket sevdası ise küçük nüanslar bir kenara konulmalı ve asıl görev olan halka hizmet gerçekleşmeli. Kaybeden küsmek yerine kazanan adayın arkasında olmalı ve başarısı için çalışmalıdır. Halkın teveccühünü alabilmek için gayret göstermelidirler birlik içinde. Ileriye dönük şehircilik anlayışı ile plan yapılmalı ve halka düşen bir fedakarlık olacak ise açık açık söylenmelidir. Sadece halkın oyunu alabilmek için o halkı dahada zor duruma düşürecek vaatler yapmak ve uygulamak onlara ihanet olur. Baştuz soy isimli belediye başkanı zamanında 30 sene sonrasını göremediği için bugün Balıkesir trafiği içinden çıkılmaz haldedir. Kaya Sağlıkçı maalesef onun izinden gitmiştir. Ziya Tan birseyler yapmaya çalıştı, modern düşünce adamı idi ama popülist düşünceye mağlup oldu ve Sami Gökdeniz her otobüs durağına bir büfe kampanyası başlattı. Bir olumlu karar alarak uygulamak istediği, ileride halkın menfaatine olan ama bugün kötü gibi görünen 18. madde onun sonu oldu.
Asıl derdim ise bilinçli şekilde yapılan ötekileştirme gayretleri. Haziran seçimlerinde başlayan bu uygulama yeniden gündemde. Oy hesabı yapılarak din ve inanç üzerinden bir kutuplaşma yapılıyor, ateş ile oynanıyor. Bu çok tehlikeli duruma lütfen dikkat edin. Balıkesir insanı inanca da saygılıdır, yaşam biçiminede. Tek parti dönemini bu günlere taşımak kime ne kazandırır? Andımız ırkçı ise Mehter Marşı sözleri nedir? “Kahraman ırkıma bir gül” diyen Istiklâl Marşı sözleri ırkçılığın babası degil midir?
Andımız karşısına bir zamanlar uygulanan Türkçe Ezan saçmalığını koymak ne kadar doğrudur? Toplumu germe yoluyla geçim derdini unutturma gayreti ne kadar gerçekçidir? Kontrolsüz ithalat ile yerli sanayi ve tarıma vurulan darbe, gerginlik ile bitecek midir? Konya kadar olan Israil bize domates satıyor şaka gibi. Tohum satıyor ve başka tohum ekersen mahsul olmuyor. Bunun çaresi insanları kutuplara ayırmak mıdır? Saman ithal eden ülke olmamız, birbirimize düşman olunca bitecek midir?
Ekonomik saldırı olma ihtimalini görmeyip, ülkeyi bu kadar savunmasız hale gelmesi tek parti dönemini kötüleyince geçecek midir?
Geçmişi bırakıp önümüze bakma zamanı. Gerçekçi ve birlik olma zamanı.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa